Katar’ın Doha sınıfı korveti denize indi

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan gemi yapımcısı Fincantieri şirketi, Katar Deniz Kuvvetleri için üretilen ikinci Doha sınıfı hava savunma korvetini 13 Şubat tarihinde denize indirdi.

Katar Donanması tarafından 2017 yılında Fincantieri’ye sipariş edilen 4 Adet Doha sınıfı hava savunma korvetinin ikinci gemisi, 13 Şubat tarihinde denize indirildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında kısıtlı katılımın olduğu törene, Katar Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Mübarek Mohammed AK Al-Khayarin ile İtalyan Tuğamiral Giorgio Lazio katıldı.

STM Banner

Ağustos 2017 yılında Katar tarafından İtalyan gemi yapımcısı Fincantieri’ye sipariş edilen ve yaklaşık 5 Milyar Euro bedelindeki olan 4 adet Doha sınıfı hava savunma korvetine ek olarak, 1 adet hava savunma LPD’si (Aster-30 SAM ile donatılmış) ve 2 adet OPV/FACM tipi karakol gemisini de Katar tarafından sipariş edilmiştir.

Doha Sınıfı Hava Savunma Korvetinin Teknik Özellikleri

  • Doha sınıfı korvetler; yaklaşık 3.250 ton tam yük deplasmanına, 107 metre uzunluğa  ve 14.7 metre genişliğe sahiptir. Doha sınıfı korvetler, 28 knot seyir hızı sağlayan dört dizel motora dayanan CODAD tahrik sistemine sahiptir.
  • Doha sınıfı korvetlerin ana hedefi hava savunma görevlerine hizmet olacağı için boyutlarına göre çok önemli bir ateş gücüne sahip olacaklar. Korvetler aşağıdaki sistemlerle donatılacaklar:
  • 16 Aster 30 Blok 1NT karadan havaya füze (Anti balistik füze kabiliyeti) MBDA,

Doha Korveti

  • MBDA tarafından 8 Exocet MM40 Block 3 gemi karşıtı füzeler,
  • Leonardo’dan 76 mm’lik bir ana silah ve 2 Marlins uzak silah istasyonu,
  • Torpido tüpleri
  • Raytheon tarafından yakın hava savunma sistemi RAM Mk-49 sistemi (21 füze)
  • Lacroix tarafından 4 Sylena Mk2 torpido aldatıcısı.

Önerilen İçerik: Katar’a ihraç edilen Silahlı Eğitim Gemisi denize indirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu