Nijerya’nın Thunder’ları test uçuşunda

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) tarafından Nijerya Hava Kuvvetleri (NAF) için üretilen JF-17 Thunder Blok II savaş uçakları, uçuş testlerine başladı.

Edinilen bilgiye göre; Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) tarafından Nijerya Hava Kuvvetleri (NAF) için üretilen ilk iki JF-17 Thunder Blok II savaş uçağı, PAC tesislerinde uçuş testlerine başladı. Bu kapsamda, Nijerya Hava Kuvvetleri mensubu pilotlar ve bakım ekibi de eğitim faaliyetleri için Pakistan’a intikal etti.

STM Banner

Nijerya hükümeti, 2019 yılı içerisinde üç adet JF-17 Blok II savaş uçağı siparişi vermişti. Buna müteakiben Pakistan Ekonomik Koordinasyon Komitesi (ECC), üç adet JF-17 Blok II’nin NAF’e teslimi için 184.3 milyon ABD Doları değerinde bir devlet garantisi vermişti. Üç adet JF-17 Blok II savaş uçağı ve beraberinde birtakım mühimmatların, Kasım 2020’de Nijerya Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

JF-17 Blok-II; havadan yakıt ikmali kabiliyetine, geliştirilmiş aviyoniklere, gelişmiş yük taşıma kapasitesine, veri bağlantısına ve elektronik savaş yeteneklerine sahiptir. Ayrıca ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD Hedefleme Podu da JF-17’de kullanılmak üzere Pakistan Hava Kuvvetleri envanterine alınmıştır.

Önerilen İçerik:

JF-17 Thunder nasıl geliştirildi?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu