Polonya ve Birleşik Krallık’tan CAMM-MR kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

MBDA UK ve PGZ, CAMM-MR isimli yeni bir orta menzilli hava savunma füzesinin geliştirilmesi konusunda iş birliği yapmak üzere bir anlaşma imzaladı.

CAMM-MR olarak adlandırılan yeni füze, düşük maliyetli olacak ve 100 kilometreye kadar olan orta menzilde kara ve deniz tabanlı hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanacak.

STM Banner

Hava savunmada 70 kilometreden sonrası ‘uzun menzil’ olarak sınıflandırıldığı için CAMM-MR’ın, orta menzil ile uzun menzil arasında köprü olacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de de SİPER Projesi kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen SİPER Ürün-1 Füzesi, 100 kilometre menzile sahip.

PGZ (çeşitli Polonya Savunma şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum) ve MBDA arasındaki niyet mektubu, Birleşik Krallık ve Polonya hükümetlerinin Birleşik Krallık-Polonya 2030 Stratejik Ortaklığı’nın bir parçası olarak Ortak Anti-Hava Modüler Füze (CAMM) ailesine dayanan gelecekteki ortak bir füzenin geliştirilmesinde ilerleme kaydetmeyi kabul etmelerinin ardından geldi.

CAMM-ER/MBDA UK
CAMM-ER/MBDA UK

Yeni CAMM-MR füze konsepti, MIECZNIK sınıfı firkateyn ve PILICA+/NAREW/WISLA kara tabanlı hava savunma sistemleri programlarının entegre hava ve füze savunma (IAMD) kabiliyetleri kapsamında CAMM ve CAMM-ER’ı (sırasıyla 25 km ve 45 km menzile sahipler) tamamlamak üzere Polonya Milli Savunma Bakanlığı’nın bir sözleşmesi kapsamında oluşturuldu.

CAMM Füze Ailesi

Süpersonik hızlarda uçabilen CAMM füzeleri, radar kesiti düşük olan savaş uçakları ve yüksek hızlı füzeler de dahil olmak üzere modern hava tehditlerini yok etme konusunda yüksek bir kabiliyet sunuyor.

CAMM ailesinde yer alan süpersonik füzeler; her türlü hava koşulunda en küçük, en hızlı ve en radar kesiti düşük hedefleri tespit edebilen gelişmiş bir aktif radar arayıcı ile donatılmış durumda.

CAMM ve CAMM-ER füzelerini kullanan hava savunma sistemleri, silahlı kuvvetlere insanlı ve insansız hava araçları, hassas güdümlü mühimmatlar, seyir füzeleri ve düşük radar kesiti (RCS) hedefler de dahil olmak üzere gelişmiş hava tehdidine karşı gelişmiş koruma sağlayabilmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu