Oliver Hazard Perry’ye 150 milyon dolarlık modernizasyon

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan bir adet Oliver Hazard Perry Sınıfı Fırkateynin modernizasyonuyla ilgili olarak 150 milyon dolar değerindeki Yabancı Askeri Satışı (FMS), onlayama kararı aldı.

ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu satış, Bahreyn tarafından 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden 80 milyon dolar bedel ile satın alınan Oliver Hazard Perry Sınıfı ROBERT G. BRADLEY (FFG 49) Fırkateyninin, kapsamlı modernizasyonunu içeriyor. Anlaşmanın yaklaşık değeri ise 150 milyon dolar olacak.

STM Banner

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1975-2004 tarihleri arasında, yaklaşık 38 adet Oliver Hazard Perry Sınıfı Fırkateyn üretildi. Bu fırkateynlerin bir kısmı, ABD Donanması tarafından kullanıldıktan sonra çeşitli ülkelere hibe edildi veyahut satıldı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 8 adet GABYA Sınıf Fırkateyn, aslen Oliver Hazard Perry Sınıfı’dır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu