Roketsan, TRG füze ailesini deniz platformlarına sunuyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Savunma Sanayii Firmaları tarafından, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan silah sistemlerinin millileştirme çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda şu ana kadar; ATMACA Gemisavar Füzesi, TRG-122, L-UMTAS Anti-Tank Füzesi, CİRİT Füzesi, GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS), çeşitli kalibrelerde uzaktan komutalı silah sistemleri ve Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan çeşitli deniz platformlarına entegre edildi. Bu sistemlere ek olarak; AKYA Ağır Sınıf Torpido, GEZGİN Seyir Füzesi, Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) ve MDAS üzerinden ateşlenecek Hava Savunma Füzelerinin geliştirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

STM Banner

Roketsan tarafından geliştirilen ve Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Azerbaycan Ordusu envanterinde bulunan TRG-122 MIZRAK Füzesi, DENİZKURDU-2019 Tatbikatı esnasında 21-22 Mayıs 2019 tarihlerinde, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TCG BAYRAKTAR (L-402) Tank Çıkarma Gemisi (LST) üzerinden başarıyla ateşlenmişti. Test esnasında Saros Körfezi’nde bulunan TCG BAYRAKTAR’dan ateşlenen iki adet TRG-122 MIZRAK Füzesi, 22 kilometre uzaklıkta bulunan bir adet deniz ve bir adet kara hedefini yüksek hassasiyetle vurmuştur.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre Roketsan, milli imkanlarla geliştirmiş olduğu TRG-122, TRG-230 ve TRG-300 Füzelerini, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan çeşitli platformlara entegre etmek için çalışmalara başlamış durumda. Bu kapsamda şirket, bu füzelerin deniz platformlarından ateşlenmesini sağlayacak kundak ve konteynır tasarımları konusunda çalışmalar yürütüyor.

TRG-122 MIZRAK: 122mm’lik TRG-122 Füzesi, yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde, 16-35 km menzildeki yüksek öncelikli hedefler üzerinde etkili ateş gücü yaratmaktadır. Toplam ağırlığı 76 kilogram olan füze, Küresel Konumlama Sistemi ve Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi’nden oluşan güdüme sahiptir. Kompozit katı yakıt kullanan TRG-122 MIZRAK Füzesi, 13 kilogram ağırlığındaki Tahrip + Çelik Bilyeli harp başlığı ile 40 metreden fazla etki yarıçapına sahiptir. Sistemin dairesel sapma (CEP) değeri, <15 metredir. Roketsan tarafından deniz platformları için, 2×20 adet TRG-122 MIZRAK taşıyabilecek kundak geliştirilmektedir.

TRG-230: 230mm’lik TRG-230 Füzesi, yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20-70 km menzil arasındaki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü yaratmaktadır. Toplam ağırlığı 210 kilogram olan füze, Küresel Konumlama Sistemi ve Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi’den oluşan güdüme sahiptir. Kompozit katı yakıt kullanan TRG-230 Füzesi, 50 kilogram ağırlığındaki Tahrip + Çelik Bilyeli harp başlığı ile 55 metreden fazla etki yarıçapına sahiptir. Sistemin dairesel sapma (CEP) değeri, <10 metredir. Roketsan tarafından deniz platformları için, 2×6 adet TRG-230 taşıyabilecek kundak geliştirilmektedir.

TRG-300 KAPLAN: TRG-300 KAPLAN Füzesi, yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20 – 120 km (Blok I) veya 20-90 km (Blok II) menzildeki yüksek öncelikli hedefler üzerinde etkili ateş gücü yaratmaktadır. Toplam ağırlığı 585 (Blok I) – 670 (Blok II) kilogram olan füze, Küresel Konumlama Sistemi ve Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi’den oluşan güdüme sahiptir. Kompozit katı yakıt kullanan TRG-300  Füzesi, 105 (Blok I) – 190 (Blok II) kilogram ağırlığındaki Tahrip + Çelik Bilyeli harp başlığına sahiptir. Roketsan tarafından deniz platformları için, 2×2 adet TRG-300 KAPLAN Füzesi taşıyabilecek kundak geliştirilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu