ORKA Hafif Torpido

Roketsan-ATMACA-Banner

ORKA Hafif Torpido Projesi kapsamında; 324 milimetre çapındaki bir hafif torpidonun, milli ve azami oranda yerli imkanlarla üretilmesi hedeflenmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için “324 mm Torpido Geliştirilmesi (ORKA) Projesi” Aralık 2020’de başlatıldı. SSB’de düzenlenen protokol imza törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakanlığı, SSB, ROKETSAN ve ASELSAN temsilcileri katıldı.

STM Banner

Roketsan ORKA Hafif Torpido, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen geliştirilmektedir. Suüstü gemileri, helikopterler, deniz karakol uçakları ve insansız hava araçlarından atılabilecek ORKA Hafif Torpido ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bu alandaki dışa bağımlığı sona erecektir.

ORKA Hafif Torpido’nun birebir ölçülü modeli (Mock-Up), ilk kez 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’17) esnasında sergilenmiştir.

ORKA Torpido

ORKA Projesi’nin 1’inci fazında; aktif arayıcı başlığa, gelişmiş güdüm algoritmalarına ve azami sürate sahip nihai talim torpidosu prototipinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. ORKA Projesi’nin 2’nci fazında ise harp başlığı ile hedefi imha kabiliyetine sahip harp torpidosu prototipinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ORKA Hafif Torpido’nun muadili olarak halihazırda ABD’li Raytheon üretimi Mk54 Hafif Torpidosunu kullanmaktadır.

ORKA Hafif Torpido’nun devamı niteliğinde olan AKYA Ağır Sınıf Torpido’su da yine milli ve azami oranda yerli imkanlarla geliştirilmektedir. AKYA ise Mk46 ve DM2A4 gibi envanterdeki ithal ağır sınıf torpidoların yerini alacaktır.

Önerilen İçerik:

AKYA projesinde seri üretim dönemi yaklaşıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu