Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS)

Roketsan-ATMACA-Banner

Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS) Radarı, İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) iniş ve kalkışında kullanılan üç boyutlu tek darbe transponder takip radarıdır. İHA’lar üzerinde yer alan transponder ve antenini içeren OKİS Hava Birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarından oluşan OKİS Yer Birimi olmak üzere iki ana birimden oluşmaktadır.

OKİS Yer Birimi, takip ettiği OKİS Hava Birimi sayesinde İHA’nın üç boyutlu (mesafe, yanca ve yükseliş) bilgilerini iyi bir hassasiyetle İHA Yer Kontrol İstasyonu’na (YKİ) besleyerek İHA’nın emniyetli ve hassas iniş kalkışına imkân sağlamaktadır.

STM Banner

Bilindiği üzere normalde İHA’ların otomatik kalkış ve iniş sistemleri için GPS, lazer veya radar tabanlı çözümler bulunuyor. GPS uydulara bağımlılık ve kolay karıştırılabilirlik, lazer çözümler, ise hava şartlarına bağımlılık ve dar huzmeli ışınla hedef takibi yapma gibi dezavantajlara sahip. Bu nedenlerden ötürü OKİS muadili radar tabanlı bir sistemler kullanılıyor. Türkiye’de de bu sistemler yurt dışından ithal ediliyordu. SSB’nin İHA platformlarımızın alt sistemlerinin yerlileştirilmesi hedefi ve talebi doğrultusunda bu sistem Meteksan Savunma tarafından milli olarak geliştirildi.

Bunun haricinde OKİS,

● Küçük radar kesit alanına sahip orta irtifa İHA sistemleri için uygunluk
● Yansıma (ing. Multipath) etkisine karşı korumalı
● Düşük RF güç gereksinimi
● Uzun tespit ve takip menzili
● EH Korumasıyla özellikleriyle de öne çıkıyor.

OKİS, ANKA MALE İHA’da kullanılmak üzere geliştirilmişti ancak OKİS’in Hava Biriminin muadillerine göre küçük boyut ve düşük ağırlıkta olması sayesinde Bayraktar TB2 Taktik İHA’ya da entegre edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu