F-35’ler Kaç Adet SOM-J Taşıyabilecek?

Roketsan-ATMACA-Banner

Bildiğiniz üzere TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen, Roketsan tarafından seri üretimi yapılan SOM Füzesinden elde edilen tecrübelerle özellikle F-35 (JSF) için SOM-J Seyir Füzesinin geliştirilmesi devam ediyor.  SSM Stratejik Planına göre SOM-J füzesinin ilk uçuşlu testinin 2019 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

SOM-J Özellikleri:

STM Banner
Uzunluk~4 metre
Ağırlık~500 kg
Menzil120+ NM
Harp Başlığı~140 kg Parçacık Tesirli / Zırh Delici
ArayıcıKızılötesi Görüntülemeli
Güdüm SistemiANS/KKS/YRNS/GRNS/OHA
PlatformF-35 (JSF) / F-16

 

Roketsan ve F-35’in ana üreticisi olan Lockheed Martin arasında SOM–J’nin F-35 yeni nesil uçakların iç silah istasyonuna entegrasyonu konusunda iş birliği anlaşması 2015 yılında DSEI Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda imzalandı.
Bu kapsamda F-35, Stealth yani Düşük Radar Kesit Alanı (RKA) moduna uygun halde gövde içerisinde 4 adet SOM-J taşıyabilecek. Stealth modu aktif değilken ise eğer dış istasyonlara da entegre edilirse, 4+4 adet SOM-J ve 2 adet Hava-Hava Füzesi ile görev icra edebilecek. İşin içine F-35’in Ağ Merkezli Harp Yeteneği ve SOM-J’nin Meteksan KEMENT projesi ile kazandığı Taktik Veri Ağı özelliği girince 8 füze çok stratejik bir imkân yaratacak. Yoğun şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı buna Hava Savunma Bataryaları da dahil SOM-J, Türk Hava Kuvvetlerinin en etkili mühimmatlarından birisi olacaktır. Bunun yanında yerli olarak geliştirilen KALE-3500 Turbjojet motorunun en geç 2019’da hazır olması bekleniyor. KALE-3500 ile birlikte menzil arttırımı gerçekleşebilecek.

Anıl ŞAHİN

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu