Pakistan modernize edilen Al Khalid tanklarını teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Silahlı Kuvvetleri, çeşitli modernizasyon faaliyetlerine tabi tutulan ilk Al Khalid I Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı geçtiğimiz saatlerde teslim aldı.

Toplamda 300’den fazla Al Khalid tankına sahip olan Pakistan, Çin ve Ukrayna ile ortak yapılan modernizasyon sonucu ortaya çıkan ilk “Al Khalid I” tankını teslim aldı. Pakistan ve Hindistan arasında süregelen tank rekabetinde Pakistan, Çin’e VT-4 siparişinin vermesi ve geçtiğimiz Nisan ayında ilk VT-4 tanklarını teslim almaya başlaması ile envanter güçlendirme çalışmalarına hız vermişti. Pakistan, envanterindeki Al Khalid tanklarını da modernize ederek önemli iyileştirmeler yaptı.

STM Banner

Modernizasyon kapsamında;

  • Al Khadil tanklarında kullanılan ana silah olan 125mm yivsiz topun mühimmat kapasitesi, 39 adetten 49 adete ve atım hızı ise 9 atım/dakika’ya çıkarıldı.
  • Yardımcı silah olarak kullanılan 12.7mm’lik uçak savar ve 7.62mm makineli tüfek silahlarının  mühimmat kapasiteleri önemli ölçüde arttırıldı.
  • Ana silahın engebeli arazide hareket halinde iken hedefe bakması olarak tanımlanan dikey stabilizasyonunda ve tankın x ekseni üzerinde yer değiştiriyorken taretin bağımsız şekilde hedefe bakması olarak tanımlanan yatay stabilizasyonunda önemli iyileştirmeler yapılarak çok önemli gelişim kaydedildi.
  • Atış kontrol sisteminde önemli iyileştirmeler yapılarak etkili tanımlama aralığı 7 kilometreye kadar çıkarıldı.
  • Ukrayna’dan lazer telemetreleri, lazer işaretleyicileri ve lazer güdümlü tanksavar füze takip sistemlerini bozabilen Varta elektro-optik jammer gibi birçok kıymetli elektronik ekipmanlar temin edilerek tanka entegre edildi.

Özetle; 90’lı yıllarda tasarlanıp 2000’li yıllarda üretilip teslim edilen Al Khalid tankları, Al Khalid I modernizasyonu ile ateş gücü, elektronik ve elektro-optik kabiliyetlerinde önemli iyileştirmelere tabi tutularak gelişen teknolojiyi bir noktadan yakalamayı başardı. Pakistan, çalışmaları süren Al Khalid II modernizasyonu ile çağa ayak uydurmayı planlarken, Çin’den temin ettiği VT-4 tankları ile Hindistan’ın T-90 hamlelerine cevap vermektedir.

Önerilen İçerik:

Hindistan 400 adet T-90S daha alıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Gene başlıyorum,lütfen kemerlerinizi takın. Bu Altay pilavı daha çok su kaldıracak. Hani diyorum, mesela böyle birşey olsa üzerine de ne lazımsa Aselsan taksa, elbet aktif korumalı filan. Geriye kalan
    M60 ve Leopard 2’leri de upgrade etsek ? Daha ihtiyaç varsa da mesela Ukrayna ile ortak yapım.Bu iş çok uzun sürecek korkarım . Motordan daha da zor olanı transmisyonu. Buna harcanacak paralarla diğer çok daha başarılı olduğumuz sahalar var, oralarda bir daha sınıf atlarız. Kıt paramızın herşeye yetmesi mümkün değil.Gelin, etmeyin, bunun ayıbı filan yok, kimse vatanını ve ordusunu başkasından daha az sevmiyor. Aklın yolunun bir olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu