Radar Tabanlı Çevre Güvenlik Sistemi Projesi tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Devlet Hava Meydan İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ile HAVELSAN Teknoloji Radar (HTR) şirketi arasında imzalanan sözleşmeye binaen başlatılan Antalya Havalimanı Radar Tabanlı Çevre Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında, Antalya Havalimanı’na kurulumu gerçekleştirilen ilgili sistemin kesin kabul faaliyetleri başarıyla tamamlandı.

HAVELSAN Teknoloji Radar (HTR) ana yükleniciliğinde yürütülen Antalya Havalimanı Radar Tabanlı Çevre Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında Antalya Havalimanı’nın radar sistemi olarak, Meteksan Savunma tarafından yerli imkanlarla geliştirilen Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radar Sistemi seçilmişti. Bu doğrultuda; HAVELSAN Teknoloji Radar (HTR) ile alt yüklenici firmalar tarafından kurulumları gerçekleştirilen kamera ve sensör sistemleri, bütün test faaliyetlerini başarıyla tamamlayarak Devlet Hava Meydan İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından aktif kullanıma alındılar.

STM Banner

Antalya Havalimanı Radar Tabanlı Çevre Güvenlik Sistemi Projesi ile yerli bir radar sistemi, Türkiye’de ilk kez bir havalimanı tarafından kullanıma alınmış oldu. Meteksan Savunma, aynı radar sistemini daha önce Avrupa’daki bir havalimanın kullanımına sunmuştu.

Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarı

Retinar PTR-X; özellikle kritik tesislerde veya araç üstünde sabit kullanım için tasarlanmış olup, ihtiyaç duyulan entegre güvenlik çözümlerinde radarların kamera sistemleri ile aynı konumda veya ayrı noktalarda, birbirini tamamlayacak şekilde entegre kullanımını sağlamaktadır. İnsan/havan ayrımı, 360 derece tarama, düşük algılanma olasılığı (LPI) ve düşük güç tüketimi özellikleri bulunan Retinar PTR-X’in azami tespit menzili, 24 kilometredir.

Ayrıca dron tespit yeteneği de bulunan PTR-X, Roketsan tarafından geliştirilen ALKA Anti-Dron Sistemi tarafından da kullanılmaktadır. Öte yandan Meteksan Savunma, dron tespiti amacıyla Retinar FAR-AD adında yeni bir radar sistemi de geliştirmiştir.

 Radar Tabanlı Çevre Güvenlik Sistemi: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu