Pakistan’dan Nijerya’ya JF-17 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan, Nijerya Hava Kuvvetleri’ne ilk JF-17 Thunder savaş uçağını teslim etti. İlk Nijerya JF-17 Thunder’ı, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir Il-76 Nakliye Uçağı ile Nijerya’ya götürüldü.

Pakistan, Nijerya’nın üç adetlik JF-17 Thunder savaş uçağı siparişi kapsamında ilk uçağı, geçtiğimiz saatlerde Nijerya Hava Kuvvetleri’ne teslim etti. Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir Il-76 Askeri Nakliye Uçağı ile Nijerya’ya intikal ettirilen JF-17, 21. Makurdi Hava Üssü’ne ulaştırıldı.

STM Banner

Üç adet JF-17 Thunder savaş uçağının teslimatını içeren 184,3 milyon ABD Doları değerindeki anlaşma kapsamında Nijerya Hava Kuvvetleri, üç adet JF-17 Thunder Blok II savaş uçağı ile hava-yer ve hava-hava mühimmatları teslim alacak. JF-17 Thunder Blok II siparişini 2020 yılında veren Nijerya Hava Kuvvetleri’ne bağlı pilot ve bakım ekibi, geçtiğimiz yıl boyunca JF-17 ile ilgili olarak Pakistan’da eğitim almıştı.

Nijerya Hava Kuvvetleri’nin, JF-17’lerden memnun kalması durumunda bir veya iki filo miktarında alım yapması da bekleniyor. Yeni alımların, JF-17 Thunder’ın Blok III konfigürasyonu olabileceği değerlenidirlmekte.

JF-17 Thunder Blok III

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ve Çin merkezli Chengdu Aerospace Corporation (CAC) iş birliğiyle geliştirilen JF-17 Thunder savaş uçağının Blok-III versiyonu, 27 Aralık 2019’da ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

Çin’in Sichuan Eyaleti’nde bulunan CAC tesislerinden havalanan ilk JF-17 Blok-III prototipi, birkaç değişiklik bulunmakla beraber JF-17 Blok-I ve JF-17 Blok-II’nin gövde tasarımını çoğunlukla koruyor. Tasarıma ek olarak JF-17 Blok-III, yeni gelişmiş donanımlar ile donatıldı.

JF-17 Blok-III

F-17 Blok-III’te büyük bir baş üstü ekranı (HUD), J-20 uçaklarında da kullanılan gelişmiş kızılötesi füze uyarı sistemi ve entegre kokpit ekranı bulunuyor. Jet, düşman hedefleri daha uzak mesafeden tespit edebilmesini ve 30 hedefe aynı anda kilitlenebilmesini sağlayan Çin yapımı bir Aktif Faz Dizinli Radar (AESA) ile daha fazla mühimmat taşıyabilmesini sağlayan yeni bir motorla donatıldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Rus uçağı açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu