Pakistan’dan T129 ATAK Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan’ın, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 ATAK helikopterlerini almak için uzun süredir devam eden girişimi kararlılıkla sürüyor.

Defence IQ’ya 24 Şubat’taki sanal Uluslararası Askeri Helikopter 2021 konferansında konuşan ismi açıklanmayan bir Pakistan Ordusu Generali, TUSAŞ tarafından üretilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile ilgili olarak  “hala yakından ilgileniyoruz” ifadelerini kulandı.

STM Banner

Pakistan, 2018’de 1,5 milyar ABD Doları değerinde 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş etmişti. Ancak satış, ABD’nin helikoptere güç veren LHTEC-T800 motorlarıyla ilgili ihracat iznine uzun bir süre yanıt vermemesi üzerine gerçekleştirilememişti.

Ordu yetkilisi, “Sözleşme bazı üçüncü taraf onayları yüzünden biraz gecikti ancak Pakistan, siyasi engelleri aşmayı ve bu üçüncü taraf ihracat sertifikasını sağlamayı umut ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile olan sözleşmeyi yerine getirmek için sabırsızlanıyoruz.” Dedi.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri, envanterinde 48 adet bulunan yaşlı Bell AH-1F Taarruz Helikopteri filosunu yeni platformla değiştirmeyi planlıyor. Pakistan, daha önce ABD’den 12 adet Bell AH-1Z Taarruz Helikopteri satın almak için bir anlaşma yapmıştı ancak bu anlaşma da ABD’nin siyasi kaygıları nedeniyle de askıya alındı.

Emniyet T129 ATAK

T129 ATAK Helikopteri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri’nden, şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yaklaşık 60 adet teslim edildi. Üstün performans parametrelerine sahip olan ATAK helikopterleri; azami 8 adet L/UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), 16 adet CİRİT Füzesi, 4 adet Stinger Hava Hava Füzesi, 76 adet 70mm Güdümsüz Roket ve 500 adet 20mm’lik top mühimmatı taşıyabiliyor.

Ayrıca ATAK helikopterleri, üstün aviyonik ve karşı tedbir sistemleri ile dikkat çekiyorlar.

Önerilen İçerik: TUSAŞ’tan T129 ATAK FAZ-II teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu