Pantsir-S’e hipersonik füze

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Pantsir-S Kıza Menzilli Hava Savunma Sistemi, hipersonik füzeleri önleme yeteneğine sahip yeni bir füze ile teçhiz edildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan KBP Tasarım Bürosu Hava Savunma Sistemleri Baş Tasarımcısı Valery Slugin, Pantsir-S’nin yeni bir hipersonik füze ile teçhiz edildiğini söyledi. Slugin tarafından yapılan açıklamaya göre Pantsir-S, iki çeşit hava savunma füzesi kullanabiliyor. Bunlardan bir tanesi standart olan, diğeri ise yeni geliştirilen ve Mach 5+ hıza sahip füzeleri yani hipersonik füzeleri önleme yeteneğine sahip hava savunma füzesi.

STM Banner

Slugin, bugüne kadar operasyonel hizmetteki Pantsir sistemlerinin yaklaşık 100 hava aracını düşürdüğünü söyledi. Pantsir sistemleri tarafından korunan Rusya’nın Hmeymim hava üssüne yönelik drone saldırılarına atıfta bulunan Slugin, “Teröristler başlangıçta dronlarına 10 bombaya bağladılar ve bu da onları radarda, mükemmel bir şekilde görünür hale getirdi. Daha sonra, mühimmat adedini sadece ikiye indirdiler ve dronların hızını önemli ölçüde azalttılar. Biz, bu tür hedefleri imha etmek için biraz çaba sarf etmek zorunda kaldık.” dedi.

Suriye’de bulunan bir Pantsir aracı, 2018 yılında İsrail füzesi tarafından hedef alınmış ve imha edilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu