F-16 Yapısal Modernizasyon Projesi ve Son Durum

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), F-16 Yapısal Modernizasyon Projesini başarıyla sürdürüyor. Proje kapsamında, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16 Blok 30 savaş uçaklarının uçuş ömürleri arttırılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2015 yılında başlatılan F-16 Blok 30 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında TUSAŞ, çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Proje ile 2016 yılı itibariyle 7000 uçuş saatine ulaşan F-16 Blok 30 savaş uçaklarının uçuş ömürlerinin, 8.000 saatten 12.000 saate çıkarılması sağlanıyor.

STM Banner

TUSAŞ tesislerinde modernize edilen F-16 Blok 30 savaş uçaklarını görüntüleyen SavunmaSanayiST, projenin son durumuyla ilgili bilgi aldı. TUSAŞ’ta F-16 Yapısal Modernizasyon Program Yöneticisi olarak görev yapan Bahadır SANALAN, konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Şu anda elimizde bulunan Blok 30 uçakları, Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki en eski F-16 uçakları. Dolayısıyla yapısal olarak şu anda tadilata ihtiyaç duyuyorlar. Biz bu proje kapsamında, sadece Blok 30 uçaklarının yapısal modernizasyonunu gerçekleştiriyoruz herhangi bir aviyonik modernizasyon gerçekleştirmiyoruz.

F-16-Modernizasyon-2

Bu uçaklarda kontrol edilmesi gereken parçaları kontrol edip, bunlardan değişmesi gereken parçaları değiştiriyoruz ve tamir edilmesi gereken parçaları ise tamir ediyoruz veya güçlendiriyoruz.

Bu projenin yapısal parçalarını yani kitlerini, Lockheed Martin üretiyor. Şu anda kanat üst paneli, kanat alt paneli ve front spar gibi bazı parçaları biz üretiyoruz. Bu parçaları uçaklara takıyoruz ve yapısal modernizasyon gerçekleştirilmiş oluyor.

Program kapsamında, 35 uçağı modernizasyona tabi tutacağız. Bunların şu anda 6 tanesini tamamladık ve teslim ettik. Bir tanesi şu anda teslimatı bekliyor ve elimizde de şu anda 8 tane uçak var. Onların üzerinde de tadilatlar devam ediyor.”

Edinilen bilgiye göre; F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamındaki faaliyetlerin, 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Röportajın Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/seri-uretim-aksungur-havada-kalis/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Görseldeki uçak 1988 üretimli ve yaklaşık 7000 saat uçmuş. Düz mantıkla, 5000 saat daha uçarsa, 2040’lı yılları rahat görür. Aviyonik iyileştirme (özgür projesi) hangi uçaklara uygulanmıştı acaba. Ve aesa radar blok 30 lara olur mu?

Başa dön tuşu