Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den S-400 açıklamaları

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Sistemi Tedarik Programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamalarda, “Biz her zaman için iki sistemi konuştuk ve bunu tartıştık. Tabi ilk sistemin tedarikinin acil bir şekilde yapılması gerekiyordu. Bu görüşmelerimizin içerisinde, belirli ölçülerde ortak üretim ve teknoloji transferi de vardı. İlk sistemin hızlı tedariki sürecinde, bunların hemen hayata geçirilmesi mümkün olmadığı için bu teknik detaylar konuşulurken ikinci sistemin tedariki sırasında teknoloji transferi ve ortak üretim gündeme gelsin, bunun detaylarını o zaman konuşalım dedik ve işlemler böylece yürütüldü. İkinci sistem için imza atıldı, atılmadı meselesinde kafa karıştırmanın bir anlamı yok çünkü biz iki sistem alacağız diye hep konuştuk. Orak üretim, teknoloji transferi, kredinin şartları gibi bazı detay konuların anlaşılmasıyla beraber kesin imzayı atmak gibi bir sisteme girmek gerekiyordu. Bunlar biraz vakit aldı, netice olarak bizim ikinci sistem almak ile ilgili bir sorunumuz olmadı ve olmuyor. Ama onun detayları ile ilgili bazı görüşmelerin devam ettiğini söyleyebilirim çünkü burada mesele basit değil; bir dizi teknik konu var, ortak üretimden bahsediyorsunuz, teknoloji transferinden bahsediyorsunuz. Bunda, prensipte anlaştığınız konuların bile pratik olarak hayata geçmesiyle ilgili bazı detaylar var. Bunların konuşulması, finansman şartlarının ayarlanması belirli bir süreç alıyor.

STM Banner

Kısacası biz bugün de S-400 konusunda iki sistemden konuşuyoruz. Birinci sistemin malum teslimi yapıldı. Herhangi ülke olursa olsun elinizdeki bir sistemin kullanım yöntemi, şartları ve zamanı, tamamen kendi inisiyatifimizde kalacak bir konudur. Hiçbir ülke bunu deklere etmez. Türkiye’de de bu kabiliyet şu anda var. Bunun kullanım şekli, yeri, zamanı, metotları, formları ve modları ile ilgili kullanıcı makamlar, kendi inisiyatifleri dahilinde hareket ediyorlar, etmeye devam edecekler.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu