Raytheon’dan F/A-18’e Yeni Nesil Dekoy Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Raytheon Technologies şirketi, F/A-18 Super Hornet savaş uçakları için düşman füzelerine karşı ek koruma sağlamak amacıyla yeni nesil bir dekoy sistemi geliştiriyor.

ABD’li savunma sanayii şirketi Raytheon, F/A-18 Super Hornet tipi savaş uçakları için yeni nesil dekoy sistemleri geliştiriyor. Platforma yönelen füze tehditlerini üzerine çekmek için geliştirilen söz konusu dekoy, çift bantlı yapıda olacak ve ektromanyetik spektrumda daha geniş bant değerinde sinyaller gönderecek.

STM Banner

Raytheon Intelligence and Space’in Elektronik Harp Sistemleri’nden sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Mike Paul tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Bir karşı önlem sistemi olarak dekoylar, kullanım olarak son çaredir ve son savunma katmanını kapsamaktadır. Günümüz uçakları, insanlı veya insansız bir platform olsun; hayatta kalmak için katmanlı bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor. Dekoylar gerçekten savaş etkinliğini oldukça artırıyor.” ifadelerine yer verildi.

Çift Bantlı Dekoy

Dekoylar, geniş frekanslarla sinyaller yayarak düşman silah sistemlerini uçak yerine dekoyu takip etmeleri için kandırıyor. ABD Donanması’nın F/A-18 Super Hornet uçakları için tasarlanan yeni Çift Bantlı Dekoy, eski dekoylara nazaran uçağa ateşlenen füzeleri daha uzaklardan önleyebilecek.

F-18
F/A-18

Yeni dekoy sistemi, aynı zamanda daha fazla tehdidi tanımlamak ve daha uzak aralıklarda onlarla etkileşime geçmek için kullanılabiliyor.

Geliştirilmekte olan yeni Çift Bantlı Dekoy tasarımı, birçok askeri operasyonlarda başarıyla kullanılan “Little Buddy” lakaplı Raytheon Intelligence and Space’in dekoy sistemi olan ALE-50’ye dayanmaktadır. RI&S, 30.000’den fazla ALE-50 teslim etti ve hala daha aktif olarak hizmette tutacak teknik desteği sağlamakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mirage 2000D Yunanistan’da ‘kazaya karıştı’


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu