Raytheon’dan AN/SPY-6 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Raytheon şirketi, ABD Donanması’na ait USS Jack H. Lucas (DDG-125) Güdümlü Füze Destroyeri’nde kullanılmak üzere AN/SPY-6 radar teslimatı gerçekleştirdi.

ABD merkezli Raytheon şirketi, ABD Donanması’nın en modern Arleigh Burke sınıfı Güdümlü Füze Destroyeri’nden biri olacak USS Jack H. Lucas (DDG-125) için AN/SPY-6 Hava ve Füze Savunma Radar (AMDR) sisteminin kurulum faaliyetlerine başladı.  AN/SPY-6, Arleigh Burke sınıfı Güdümlü Füze Destroyeri’nde bulunan AEGIS Balistik Füze Savunma (BMD) Sistemi’nin ana sensörü olarak görev yapacak.

STM Banner

Arleigh Burke Sınıfı Destroyerler, ABD Donanması’nın ana vurucu güçlerindendir. Sınıfına adını, 1991 yılında hizmete alınan USS Arleigh Burke (DDG-51) Güdümlü Füze Destroyeri vermektedir. Şu ana kadar 67 adet Arleigh Burke Sınıfı Destroyer üretilmiştir ve 21 adet daha üretilmesi planlanmaktadır.

Arleigh Burke Sınıfı Destroyerler; 153.92 metre uzunluğa, 18 metre genişliğe, 8.230 ila 9.700 ton deplasmana, General Electric üretimi iki adet LM-2500-30 gaz türbinine ve azami 30 knots hız sahiptirler. İlk gemiler AN/SPY-1 radarı ile teçhiz edilirken, yeni gemilerde ise AN/SPY-6 radarı kullanılacaktır. Azami 329 kişilik mürettebat kapasitesine sahip destroyerler; Vertical Launch ASROC (VLA), SM-2MR, Tomahawk, Mk-46, CIWS, Mk 45 ve ESSM silah sistemlerine sahiplerdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu