Mavi Vatan’a MELTEM-III Deniz Karakol Uçağı takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Mavi Vatan savunmasında önemli katma değer sağlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MELTEM-3 projesinde, teslimatlar devam ediyor. Proje kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın da teslimi gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesi kapsamında, P-72 Deniz Karakol Uçağının ikincisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

STM Banner

Leonardo firmasının ana yükleniciliğinde yürütülen proje, Türk sanayinin de yoğun katılımı ile gerçekleştiriliyor. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştiriliyor. ASELSAN tarafından sistem/cihaz tedariki sağlanıyor. Uçaklarda Milsoft tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunurken, Deniz Karakol Yer İstasyonumuz Havelsan tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi. Uçaklardaki radar, EDT ve akustik gibi görev sistemleri Thales Firması tarafından sağlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR

“Mavi Vatan’da milli çıkarlarımızı korumak için Savunma Sanayii olarak her zaman görev başındayız. Savunma sanayiimiz bugüne kadar Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerini geliştirme hedefiyle birçok sistemi hazır hale getirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın muharebe ve lojistik sahada gücüne güç katacak birçok hava, deniz, denizaltı ve lojistik projeleri de devam ediyor. Meltem-3 Projesi kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağımızı da teslim ettik. P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız Doğu Akdeniz, Ege başta olmak üzere Mavi Vatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsuru olarak hizmet edecek. Yeni platformlarımızla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.”

Önerilen İçerik: Türk Donanması ilk P-72 Deniz Karakol Uçağını envantere aldı


 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Anka Aksungur drone equipped with Thales ocean master 400 radar may perform some of Meltem-iii missions.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu