Roketsan’dan denizaltıdan atılan ATMACA müjdesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, ATMACA Füzesini denizaltıdan atmaya hazırlanıyor. Denizaltıdan atılacak ATMACA Füzesi ile ilgili son gelişmeleri, Genel Müdür Murat İkinci aktardı.

ATMACA Gemisavar Füzesi ile ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, ATMACA ailesinin diğer üyeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İkinci, ATMACA Füzesi‘nin denizaltıdan atılacağına işaret etti.

STM Banner

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Murat İkinci, “Aslında ATMACA, tek başına bir füze değil. ATMACA, seyir füzesinin altlığını oluşturacak bir platform. İlk aşamada gemisavar füze olarak şu anda Türk Deniz Kuvvetleri’ne hizmet ediyor ve çok ciddi de bir ihracat talebi de var. Özellikle Asya-Pasifik bölgesinden ATMACA’ya baya bir talep var.

ATMACA aslında bir ürün ailesi. Varyantlarıyla birlikte bundan sonraki dönemde Roketsan’ın ürün çeşitliliğine katkıda bulunacak. ATMACA’nın denizaltıdan atılan versiyonunun, kapsül içerisinden atılacak versiyonunun tasarım aşamaları bitmek üzere. Denemelerine başlayacağız bu sene itibariyle. O da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu denizaltılardan, gemisavar seyir füzesi atabilecek yeteneği beraberinde bizim Deniz Kuvvetleri’mize girecek yeteneği sağlayacak.

ÇAKIR-FÜZESİ
ÇAKIR FÜZESİ

Denizde ihtiyacımız olan bütün güdümlü mühimmatları, Roketsan’ın şu anki kabiliyetleriyle üretmeyi hedefliyoruz. Bunlar ATMACA ürün ailesinin küçük üyesi, biraz da haşere çocuğu olan ÇAKIR da bunlardan bir tanesi olacak. Özellikle ÇAKIR’ın İHA’lardan, denizdeki SİDA’lardan, deniz üstündeki platformlardan, kara platformlarından; deniz ve kara hedeflerine angaje olabilecek şekilde geliştirilmesi tamamlanıyor. Onlar da şu anda aileye üye olarak katılacak.

Bunların yanısıra AKYA torpidomuz, Deniz Kuvvetleri’mize hizmet etmeye başladı. Onun bir sonrasında da ORKA torpidomuz, Deniz Kuvvetleri envanterine girecek. Baktığınız zaman, Deniz Kuvvetleri’nin güdümlü mühimmat ihtiyacının tümünü kaplayacak bir ürün ailesi şeklinde Roketsan ürünleri, Deniz Kuvvetleri’miz ile dost ve kardeş ülke deniz kuvvetlerine hizmet edecek.

ATMACA Gemisavar Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, Türkiye’nin ilk milli gemisavar füzesidir. Azami 250+ kilometre menzili bulunan ATMACA Füzesi, aktif radar arayıcı başlığa sahiptir. ATMACA, sea-skimming gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir.

ATMACA-Gemisavar-Füzesi

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, “Gelişmiş 3B Görev Planlama” özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde ATMACA operatörü mürettebat, ATMACA’nın hedefine giderken izleyeceği rotayı önceden planlayabiliyor ve rota bacakları ekleyebiliyor.

Hedef platformun Adalar Denizi’nde yer alan bir adanın arkasında bulunduğunu düşünürsek; fırlatılışından itibaren Super Sea Skimming özellikle seyir alan ATMACA, hedef platformun önünde yer alan adanın etrafından dolaşabilmekte veya ani bir şekilde yükselme-alçalma yaparak hedefi imha edebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu