Rus Şövalyeleri’ne Su-35 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyaca ünlü Rus akrobatik gösteri ekibi “Rus Şövalyeleri (Russian Knights)”, yeni parti Sukhoi Su-35S tipi savaş uçaklarını geçtiğimiz gün teslim aldılar.

Rusya Federasyonu’nun dünyaca ünlü akrobatik gösteri ekibi Rus Şövalyeleri, uzun zamandır Sukhoi şirketi tarafından geliştirilen Su-30M tipi savaş uçaklarını kullanıyordu. Geçtiğimiz yıl Rusya Federasyonu devletine bağlı United Aircraft Corporation’dan ilk Sukhoi Su-35S tipi savaş uçaklarını teslim alan ekip, ikinci parti Su-35S uçaklarını da geçtiğimiz gün teslim aldılar. Böylelikle Rus Şövalyeleri, şu ana kadar 8 adet Su-35S teslim almış oldu.

STM Banner

Sukhoi Su-35

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı, ilk uçuşunu 28 Temmuz 1998 tarihinde gerçekleştirmiştir. Sovyetler Birliği’nin ünlü savaş uçağı Su-27 üzerinden geliştirilen Su-35, NATO tarafından “Flanker-E” ve Batı ülkeleri tarafından ise “Super Flanker” olarak adlandırılmaktadır.

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’nin halihazırda en teknolojik savaş uçakları arasında yer alan Su-35; karbon-fiber, alüminyum ve titanyum alaşımlardan yapılmıştır. 4++ veya 4.5 nesil olarak nitelendirilen uçak, ilk uçuşundan tam 11 sene sonra Rus Hava Kuvvetleri’nden ilk siparişini almıştır. Halihazırda; Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından aktif olarak kullanılan uçaktan, Endonezya yakın zamanda 11 adet sipariş etmiştir. Mısır’ın da kısa süre önce sipariş ettiği Su-35, teknolojik açıdan 4’üncü nesil MiG-29 ile 5’inci nesil Su-57 arasında yer almaktadır.Su-35, 4++ nesildir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu