Rusya’dan Ukrayna-Donbas’ta ateşkes ihlali

Roketsan-ATMACA-Banner

19 Şubat 2021 tarihinde Rusya tarafından desteklenen işgalciler, Ukrayna – Donbas’taki Ortak Kuvvetler Operasyonu (JFO) bölgesinde ateşkesi beş kez ihlal etti.

JFO Genel Merkezi bu ateşkes ihlali hakkında: “Kuzey operasyonel ve taktik grubunun sorumluluk alanında bulunan Rusya Federasyonu’nun silahlı oluşumları, Zaitseve (Donetsk’in 62 km kuzey doğusu) yakınlarındaki Ukrayna birliklerine 120 mm’lik havan, Luhanske dışındaki birliklere (Donetsk’in 59 km kuzey doğusu) el bombaları ve Pivdenne bölgesindeki birliklere (Donetsk’in 40 km kuzey doğusu) çeşitli bomba atarlar ile saldırıda bulundu.”  açıklamasında bulundu.

STM Banner

Ukrayna askerlerinin bu saldırılara karşılık vermediğini, herhangi bir şekilde ateş açılmadığını ve ölen askerlerin bulunmadığını da JFO Genel merkezi açıklamasına ekledi.

Yapılan saldırılara ek olarak “Doğu” bölgesi operasyonel ve taktik grubunun sorumluluk alanında bulunan Rusya Federasyonu’nun silahlı oluşumlarının, Pom-2 mayınlarını Azak Denizi bölgesindeki Vodiane yakınlarındaki Ukrayna mevzilerine uzaktan yerleştirmek için PKM-1 sisteminin de kullandıkları belirtildi.

PKM-1 Sisteminin Kullanılış Biçimi

Tek Kışkırtma 19 Şubat ile Sınırlı Değil

Bugün, yani 20 Şubat’ta ise bir ateşkes ihlali daha kaydedildi. Novhorodske yakınlarında (Donetsk’in 35 km kuzeyinde), Rusya Federasyonu’nun silahlı oluşumları Ukrayna mevzilerine 120 mm havan topu attı.

AGİT temsilcileri ise Müşterek Kontrol ve Koordinasyon Merkezi’nin (JCCC) Ukrayna tarafı aracılığıyla ateşkes ihlallerinin gerçekleri hakkında bilgilendirildi.

Karargah yaptığı açıklamada, “JFO bölgesindeki durum Ukrayna askerleri tarafından kontrol altında olmaya devam ediyor.” dedi.

Önerilen İçerik: Ukrayna Rus tanklarına karşı Bayraktar TB2 ve Javelin’i kullanıma alıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu