Ukrayna Rus tanklarına karşı Bayraktar TB2 ve Javelin’i kullanıma alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak; muharebe sahasındaki Rus ana muharebe tanklarına (AMT) karşı, Javelin ve Bayraktar TB2’nin kullanıma alınacağını açıkladı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak, ArmiaInform ile yaptığı söyleşi esnasında önemli açıklamalarda bulundu. Ukrayna tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne sipariş edilen Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemlerinin kısa bir süre önce toplu olarak teslim edildiğini belirten Khomchak, “Şu anda bir Tugay, Donbas bölgesine – Donbas bölgesi, Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki savaşın en çok hissedildiği bir muharebe sahasıdır – konuşlanmadan önce Javelin ile eğitimler icra ediyor. Ben şahsen, savaşçılarımızın bu anti-tank komplekslerini etkili bir şekilde kullanabileceğinden emin olmak istiyorum. Donbas’a giden her tugayda Javelin füzeleri bulunacak. Javelin Füzeleri ile donatılmış tugaylara ek olarak,  hedefe – Rus tankçı birlikleri – yaşatacağımız muharebe yenilgisi için Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını da aktif olarak kullanacağız.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya 150 adet Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), 10 adet Javelin Fırlatma Ünitesi, eğitim cihazları, destek ekipmanları, teknik ve lojistik hizmetleri içeren bir Yabancı Askeri Satış’ı (FMS), Ekim 2019’da onaylamıştı. Söz konusu satış, 39.2 milyon ABD Doları değerindeydi.

Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

javelin ne demek, javelin güdümlü füze menzili, javelin anti tank, javelin anti tank füzesi, javelin ATGM

Bayraktar TB2 SİHA

Ukrayna, Baykar Savunma ile yaptığı anlaşma kapsamında toplam 6 adet Bayraktar Taktik Blok – II Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) teslim almıştır. Ukrayna, SİHA’ların yanında Roketsan üretimi MAM-L mühimmatlarını da tedarik etmiştir. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak tarafından yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere Ukrayna; azami dört adede kadar MAM-L mühimmatı ile görev yapabilen Bayraktar TB2 SİHA’ları, Rus tankçı birliklerine yönelik aktif olarak kullanmayı planlıyor.

Bayraktar TB2 ve MAM-L, Rus tanklarına yönelik rüştünü son olarak Bahar Kalkanı Harekatı esnasında göstermişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu