Macaristan’da ELM-2084 denetlemesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cuma günü Macaristan’ın kuzeydoğusunda bulunan bölgede uluslararası uzman bir ekip, Macaristan tarafından Kanada’dan satın alınan ELM-2084 ait radar sisteminin bazı bileşenlerinin üretilebileceği bir tesisi denetledi.

Aralık 2020’de Macar Silahlı Kuvvetleri’nin Silahlanma Direktörü Gáspár Maróth; Nyírtelek’teki HM Arzenál Elektromechanikai fabrikasında yaptığı açıklamada, Macaristan’ın kısa menzilli roketler ve topçu mühimmatlarının tespitini sağlayan ELM-2084 radar sistemini satın aldığını belirtmişti.

Genel olarak Iron Dome HSS tarafından kullanılan ELM-2084 radar sistemine ait bileşenlerin üretiminin İsrail-Kanada-Almanya iş birliğinde gerçekleştirileceğini de sözlerine ekleyen Maróth, proje şirketlerinin temsilcilerinin Macaristan’da bir fabrikayı ziyaret ettiğini açıkladı. İnceleme sonucuna göre Macaristan, bazı radar parçaları için üretim merkezi olabilecek.

Macaristan Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan sovyet dönemi P-37, PRW-17 ve ST-68U tipi radar sistemlerini ise ELTA Systems şirketi tarafından geliştirilen ELM-2084 3 Boyutlu Hava Savunma Radarı ile değiştirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Macaristan, 1 Aralık 2020 tarihinde ELM-2084 tedariki için Rheinmetall Canada – radar alt sistemlerini üretiyor – şirketi ile bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında radarlar, 2022 yılında teslim edilecek.

Önerilen İçerik: Erken İhbar Radarı için teslimat zamanı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu