Rusya’ya ilk Tu-160M teslimatı yapıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus şirketi Rostec, ön testlerinin gerçekleştirilmesi için modernize edilmiş ilk stratejik bombardıman uçağı Tu-160M’yi NK-32-02 motorlarla teslim ettiğini duyurdu.

Rusya Federasyonu merkezli teknoloji şirketi Rostec bünyesindeki United Aircraft Corporation (UAC); ön testlerinin gerçekleştirilmesi için modernize edilmiş  ilk stratejik bombardıman uçağı Tu-160M’yi, NK-32-02 motorlarlarıyla teslim ettiğini duyurdu. Uçak, Moskova yakınlarındaki Zhukovsky’de bulunan Tupolev uçuş test ve geliştirme üssünde test programını yürütmeye devam edecek.

STM Banner

Rostec havacılık biriminden yapılan açıklamada; Tu-160M stratejik bombardırman uçağının, yeni NK-32-02 motorları ve modernize edilmiş aviyoniklerle donatıldığı ve fabrika testlerini başarıyla tamamladığı belirtildi. Ayrıca açıklamada; testlerin tamamlanmasıyla yeni bombardıman uçağının, bir sonraki aşama olan ön testler için Tupolev uçuş test üssüne transfer edildiği de ifade edildi.

25 Ocak 2018’de, uçağın ilk partisinin temini için Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ile Tupolev şirketi arasında 10 uçak için her biri 15 milyar ruble değerinde olan bir sözleşme imzalanmıştı. O zaman yapılan açıklamada, Rusya’nın bu uçaklardan 50 adet sipariş etmeyi planladığı duyurulmuştu.

Şu anda, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri (VKS) envanterinde 16 adet Tu-160 uçağı bulunmakta. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın planlarına göre, hepsi Tu-160M şeklinde derin bir modernizasyondan geçecek.

Tu-160

Tu-160, 1970-1980’lerde Tupolev Tasarım Bürosunda geliştirilen, süpersonik bir stratejik bombardıman uçağıdır. Düşman hatlarının en önemli hedeflerini nükleer ve konvansiyonel silahlarla yok etmek için tasarlanmıştır. Bombardıman uçağı, gövde içinde 12  adet stratejik seyir füzesi taşıyabilmektedir.

Önerilen İçerik: FSVTS Başkanı Şugayev’den S-400 açıklaması


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu