Mısır’dan 500 adetlik T-90MS siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır, Rusya Federasyonu devletine bağlı Uralvagonzavod (UVZ) şirketi ile 500 adet T-90MS Ana Muharebe Tankı (AMT) tedarikine yönelik bir anlaşma imzaladı.

Mısır Savunma ve Askeri Üretim Bakanlığı ile Rusya Federasyonu devletine bağlı Uralvagonzavod (UVZ) şirketi arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Mısır Silahlı Kuvvetleri için 500 adet T-90MS Ana Muharebe Tankı (AMT) tedarik edilecek. Rus savunma sanayii kaynaklarına göre Uralvagonzavod (UVZ) şirketi, Mısır tarafından lisans altında üretilecek olan T-90MS Ana Muharebe Tankları’nın montaj faaliyetleri için Mısır’da bir tesis kuracak.

STM Banner

Ana muharebe tankları konusunda zaten geniş bir envantere sahip olan Mısır Kara Kuvvetleri, halihazırda 1160 adedi M1A1 Abrams, 850 adedi M60A3, 300 adedi M60A1 ve 260 adedi ise Ramses 2 tipinde olmak üzere toplam 2.570 adet tankı aktif olarak kullanıyor. Mısır’ın 2017 yılından beri gerçekleştirmeyi planladığı bu satın alım ile tank sayısı 3000 adedi geçecekken, bu 3000 adet tankın yarısından fazlası modern sınıfta olacak.

T-90, Suriye, Bahar Kalkanı Harekatı, Esad Rejimi, Suriye Ordusu T-90
T-90A

T-90MS Ana Muharebe Tankı (AMT)

Rusya’nın T-90 serisi tanklar içinde en gelişmiş versiyonu olan T-90MA Provy-3’ün ihracat versiyonu olan bu tank, ALTAY tankı gelene kadar Türkiye için de önemli bir potansiyel tehdit olacaktır. Relikt ERA ile yüksek reaktif korunmaya sahip bu tanklar, asimetrik harpte çok başarılıdır. Suriye’de birçok T-90A kaybı yaşansa da ATGM cehennemi olarak adlandırılan bir bölgede ayakta kalabilmeyi başaran en iyi tank olmuştur. Hafif olması ile zorlu Mısır coğrafyasında Amerikan tanklarına göre çok daha verimli kullanılabilecektir. Doğu Avrupa düzlüklerinde NATO tanklarını karşılamak, Avrupa içlerine doğru yapılacak bir saldırıyı gerçekleştirebilmek için tasarlanmış olsa da yapılan çalışmalarla dünyanın birçok bölgesinde, Hindistan’da, Ortadoğu’da, Kuzey Afrika’da görev alabilmesi için gerekli adaptasyonlar sağlanmıştır. Sahip olduğu 125mm’lik 2A46M-5 topu ve Svinets-1 mühimmatı ile 2 kilometrede 800mm’ye kadar RHA delebilmektedir. Sahip olduğumuz Leopard 2A4’ler ve gelecekte kavuşacağımız ALTAY ile karşılaştığında ön kule yanak bölümleri dışında birçok bölgeyi tehdit edebilecek delme kapasitesine sahiptir.

Tank – Tank karşılaşması esnasında oldukça tehlikeli bir rakip olması beklenen T-90MS için en tehlikeli unsur, MAM-L gibi esasen tanksavar füzesi temelli bir mühimmatla donatılmış SİHA’lar olacaktır.

Önerilen İçerikler:

Mısır Kara Kuvvetleri ne kadar güçlü?

İtalya, Mısır’a iki adet FREMM fırkateyni satışını onayladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hiç bir göz ,görmek istemeyen göz kadar kör olamaz der bir atasözü.Üretmeden üreyen, kendilerini gerçekten kavm-i necib sayan akılsızlar, 500 az gelin şunu yuvarlak 5000 yapın.Sizde bu kafa orada da Israil varken o tanklar talim hedefi olacak.Etiyopya GERD barajını bitirdi bile. Siz Libyayı bırakın da onunla anlaşmaya bakın. Nenize gerek 500 tank? Allah akıl fikir versin.Ayranınız yok içmeye, tankla gidersiniz dondurma yemeye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu