Seri üretim Bayraktar AKINCI’lar geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, geliştirme faaliyetleri devam eden AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ile ilgili son durumu paylaştı. AKINCI, envantere girmeye hazırlanıyor.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “AKINCI PT-3 hızlı koşma testinde teker kesti. Uçuşu çok yakında inşallah. Seri imalatın 1. uçağı AKINCI S-1 son yer uçuş çevrim testini tamamladı. O da yuvadan uçmaya gün sayıyor. AKINCI S-2 S-3 S-4 ise yolda…” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

AKINCI Projesi kapsamında, yakın gelecekte silahlı uçuş ve atış testlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Seri üretim faaliyetleri devam eden AKINCI SİHA’lar ise ilk olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınacak. AKINCI operatörü askeri personeller ise geçtiğimiz haftalarda AKINCI için eğitim faaliyetlerine başladı. İlk seri üretim AKINCI SİHA’nın, bu yılın sonuna kadar envantere alınması planlanmakta.

AKINCI Projesi kapsamındaki en zorlu testlerinden biri olan ‘Gelişmiş Sistem Tanımlama Testi’, geçtiğimiz haftalarda AKINCI PT-2 tarafından başarıyla tamamlanmıştı.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

AKINCI İHA

Baykar Savunma tarafından Bayraktar Taktik Blok-II İnsansız Hava Aracı’ndan elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, ileri düzeydeki teknik kabiliyetleri sayesinde savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bazı görevleri icra edebilecektir.

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına ve çok sayıda mühimmat istasyonuna sahip olacak AKINCI; 40.000ft irtifada 24 saat boyunca havada kalabilecek ve 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabilecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak sistem, hava-yer ve hava-hava angajmanı gerçekleştirebilecektir.

AKINCI SİHA Teknik Özellikler

Haberleşme Menzili:Çift Yedekli SATCOMÇift Yedekli LOS (250km)
Azami Kalkış Ağırlığı:5.500kg
Faydalı Yük Kapasitesi:1.350kg
Uçuş Süresi:24 saat
Uçuş İrtifası:40.000ft
Uzunluk:12.2m
Kanat Açıklığı:20m
İtki Tipi:2x750HP
Kalkış ve İniş:Otomatik

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI İHA için eğitim faaliyetleri başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu