Rusya kendi helikopter gemilerini inşa edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Rus Donanması için “Project 23900” projesi kapsamında yerli helikopter gemilerinin inşasını yakın gelecekte başlatacak.

Fransa tarafından Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri için üretilen iki adet Mistral sınıfı helikopter gemisi, yaşanan siyasi anlaşmazlıkların sonucunda 950 milyon Avro bedel ile Mısır’a satılmış ve gemiler 2016 yılı içerisinde Mısır Donanması envanterine alınmıştı. Uzun zamandır açık deniz görevleri için iniş platformu eksikliği çeken ve tek uçak gemisi de halihazırda onarım sebebi ile hizmet dışında bulunan Rusya Federasyonu, yerli helikopter gemilerini inşa etmeyi planlıyor.

STM Banner

Bu kapsamda Rus Donanması için “23900” numaralı proje ile ilk etapta iki adet helikopter gemisi inşa edilecek. Sivastopol adlı ilk geminin inşa faaliyetlerine yakın gelecekte Kerç şehrindeki Zaliv Tersanesi’nde başlanılması ve geminin 2027 yılı sonuna kadar Rus Donanması’na katılması hedefleniyor. Edinilen bilgiye göre iki geminin inşa maliyeti yaklaşık 1.4 milyar ABD Doları tutarında olacak ve gemiler; Ka-27, Ka-29, Ka-31 ile Ka-52K tipi helikopterlere hizmet verecek.

Önerilen İçerik:

Mısır’ın Mistral gemilerinde hava savunma zafiyeti devam ediyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bir Rusya düşünün ki bir uzay, bir atom devleti, züğürt bir dünya gücü, tüketimi düşük, bu yüzden de halkı mutsuz. Halkları demokrasi, özgürlük filan ilgilendirmez. Önemli olan algılama ( türkçesi ile : gaza gelme) ve de tüketimdir. Araba sahibi olmak, ucuza bol et yiyebilmek, tatile çıkabilmek gibi.Gerisi necip halkımı ilgilendirmez fazla. Başka ülkelerde de üç aşağı baş yukarı durum aynıdır. Öyleyse Rusya neden Mistralleri almaya çalıştı ? Alamayınca neden kendi yapmaya çalışıyor ? Ülke devamlı ” beş sent’e muhtaç”ken ? Acaba ” itibarda tasarruf olmaz ” mı diyor bunlar da ? Her dertleri bitti de bir helikopter gemileri mi eksik kaldıydı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu