Rusya’dan Türkiye’ye S-400 için ortak üretim mesajı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın Askeri ve Teknik İş Birliği Federal Servis Başkanı Dmitry Shugayev, Pazartesi günü Rossiya-24 TV kanalı ile yaptığı röportajda, Rusya ve Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Füze Sistemi’nin ikinci filo tedariki ile ilgili olarak yakın gelecekte bir sözleşme imzalayabileceğini söyledi.

Shugayev tarafından yapılan açıklamada, “Yakın gelecekte ikinci sözleşmeyi sonuçlandıracağımıza inanıyorum. Bu, Türk ortakların üretim sürecine belirli bir oranda katılımı anlamına geliyor. Oldukça ciddi bir aşamadayız ve tüm teknik sorunlar çözüldü.

STM Banner

S-400 Hava Savunma Füze Sistemi’nin ilk filosu zaten Türkiye topraklarında bulunuyor. Türk uzmanlar, S-400’ün kullanımı için eğitiliyor. Şimdi soru, Türkiye’nin onları muharebe amaçlı yerleştirme konusunda bir karar vermesi.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin S-400 Tedariki

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu,  Eylül 2017 tarihinde, iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı. Bu kapsamda ilk S-400 filosuna ait komponentler, 2019 yılı içerisinde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiş ve buna müteakiben de kurulum ile test faaliyetleri başlatılmıştı.

Toplam 1.3 milyar dolar bedel ile ilk S-400 filosunu teslim alan Türkiye Cumhuriyeti’nin, 1.2 milyar dolar bedel ile ikinci S-400 filosunu satın alıp almayacağı henüz belirsizliğini koruyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu