İsviçre Ordusu’na 120mm “Cobra” Havanı

Roketsan-ATMACA-Banner

Edinilen bilgiye göre İsviçre Savunma Bakanlığı, İsviçre ordusu için 120 mm’lik yeni Cobra havanların satın alınmasını onayladı. Havanlar geliştirme sürecinde.

İsviçre Savunma Bakanlığı tarafından alımı onaylanan ve Mart 2020’de taktik yetenekleri test edilen Cobra 120mm’lik Havan Sistemi, 2024’ten itibaren birliklere teslim edilecek.

STM Banner

Bakanlık, General Dynamics Avrupa Kara Sistemleri (GDELS) ve İsviçre şirketi RUAG AG ile 32 adet havan ve taşıyıcı araç için bir üretim sözleşmesi imzaladı. Ayrıca, değerinin yaklaşık 367 milyon € olacağı tahmin edilen anlaşmaya 12 kamyon, mühimmat, lojistik ekipman, mevcut 16 komuta aracının adaptasyonunu ve silahları taşıyacak olan Pirhana IV 8×8 zırhlı araçlarının da dahil olduğu belirtildi.

GDELS-Mowag, Pirhana IV 8×8 zırhlı araçlarının üretiminden ve tedarikinden sorumluyken RUAG ise Cobra 120mm havan toplarını üretecek ve tedarikini sağlayacak.

Pirhana IV 8X8'e Monteli Cobra Havan Sistemi
Pirhana IV 8X8’e Monteli Cobra Havan Sistemi

İsviçre Savunma Bakanlığına göre; 64/91 tipi havanların hizmet dışı bırakıldığı 2010 yılından bu yana, muharebe taburları 120mm havanlar ile ateş desteğine sahip değil ve yerleşik alanlarda savaşmak için dik atış yapma yeteneği kaybedildi. Bakanlık, bu boşluğu kapatma ihtiyacı olduğunu, yeni 120 mm’lik havanla ordunun bu kabiliyeti yeniden kazanacağını ve yerleşim alanlarında kullanıma çok uygun modern, güçlü ve hassas bir sisteme sahip olunacağını ifade etti.

En Modern Havan Araçları: AV-8 8×8 ZHA ve PARS III 8×8 ZHA


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu