Rusya’nın İsrail’den Kopyaladığı İHA Ukrayna’da Düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’na ait Forpost tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Ukrayna’nın Jitomir bölgesinde Ukraynalı askerler tarafından düşürüldü.

Düşürülen İHA’nın Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından tasarlanan Searcher II’nin lisanslı kopyası olan Forpost olduğu görülebiliyor. Rusya her ne kadar Forpost’un yeni versiyonlarını tamamen yerli olarak ürettiğini iddia etse de düşürülen İHA’nın parçaları arasında IAI üretimi parçaların yer aldığı dikkat çekiyor.

STM Banner

Forpost İHA’nın pek çok parçası direkt olarak İsrail’den tedarik ediliyor. Parçalara ek olarak Forpost’un yer kontrol istasyonu dahi IAI üretimi.

Forpost-R tipi Rus SİHA’sı geçtiğimiz aylarda KAB-20 mühimmatıyla zırhlı bir hedefe atış gerçekleştirmişti.

Forpost İHA-IAI
Forpost İHA-IAI

Hafif zırhlı araçlar ile düşman piyadesini etkisiz hale getirmek için tasarlanan KAB-20; lazer arayıcı başlığa, 7 kilogram ağırlığındaki yüksek patlayıcılı parçacıklı harp başlığına sahip. 130 milimetre çapındaki mühimmatın toplam ağırlığı ise 21 kilogram.

Forpost İHA’ların bugüne kadar Ukrayna haricinde Suriye’de de aktif olarak kullanıldığı biliniyor.

Rus SİHA’sı Forpost’un menzili 250 km olarak belirtiliyor. İlk başlarda yalnızca gözetleme İHA’sı olarak kullanılan Forpost İHA’ların daha sonra silahlı versiyonu da geliştirilmişti.

Forpost Enkazı-IAI
Forpost Enkazı-IAI

ÖNERİLEN İÇERİK: Rus Seyir Füzesi: 3M14 Kalibr (SS-N-30A)


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu