S-70 Black Hawk Bingöl’de zorunlu iniş yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Jandarma Havacılık Başkanlığı’na ait Sikorsky S-70 Black Hawk tipi Genel Maksat Helikopteri, Bingöl’ün Genç ilçesinde zorunlu iniş yaptı.

Konuyla ilgili olarak Bingöl Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimiz Genç ilçesi Akpınar köyü mülki sınırları içerisinde, 08 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 18.00 sularında, İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonda görevli timleri aldıktan sonra dönen Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığına ait genel maksat helikopterinde meydana gelen teknik arıza nedeniyle ormanlık ve sarp alana zorunlu iniş yapılmıştır. Helikopterde bulunan 7 personel ve 3 mürettebatta herhangi bir can kaybı ve yaralanma meydana gelmemiştir. Olay üzerine İl Jandarma Komutanlığımıza bağlı 5 Jandarma Özel Harekat (JÖH) timi bölgeye intikal etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türk Kara Havacılığının bel kemiği olan S-70 Black Hawk Genel Maksat Helikopterleri, uzun yıllardır terörle mücadelede personel nakliyesi ve ikmal faaliyetleri için aktif olarak kullanılıyor. Dünyanın en başarılı helikopter pilotlarına ev sahipliği yapan Kara Havacılık Komutanlığı ve Jandarma Havacılık Başkanlığı, birçok kez Sikorsky şirketi tarafından ödüle layık görüldü. Türk Sikorsky pilotları, anti-tank güdümlü füze (ATGM) saldırısı esnasında yaptıkları manevra ve zorlu bölgelere yaptıkları inişler ile ünlüler.

Ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), S-70 Black Hawk baz alınarak geliştirilen T-70 Genel Maksat Helikopteri’ni halihazırda yerli imkanlar ile lisans altında üretiyor. İlk helikopterin, kısa süre içerisinde kullanıcılara teslim edilmesi bekleniyor.

Önerilen İçerik:

T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Mühendis ve teknisyenlerimizin bunu en kısa zamanda toparlayacaklarını görüyorum. Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu