S-Bant Blade Anten Teknokar firmasınca millileştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Tedarikçileri ile arasındaki bağı güçlendirmek ve gerçekleştirilecek millileştirme çalışmaları ile yurtdışı bağımlılığını azaltmayı hedefleyen ASELSAN Gücümüz Bir Platformu, bir başarıya daha imza attı.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “Millileştirme çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. İhracat lisansına tabi ve yurt dışından yüksek miktarlarda alımını yaptığımız “S-Bant Blade Anten”, Teknokar firması üzerinden millileştirildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Kısa süre önce faaliyete geçmesine rağmen şu ana kadar birçok millileştirme başarısına imza atan ASELSAN Gücümüz Bir Platformu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Başkanlığı tarafından oluşturulan kritik sistemlerin millileştirilmesi hedefine paralel olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Gerçekleştirilen millileştirme çalışmaları ile hem savunma sanayii yerlilik oranın arttırılması hem de özellikle kritik alt sistemlerde yurtdışına olan bağımlılığın azaltılması hedefleniyor. Halihazırda Türk savunma sanayii şirketleri, birçok örtülü ve örtülü olmayan ambargoya maruz kalmış durumda.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR
Prof. Dr. İsmail DEMİR

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından Ekim ayı içerisinde SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “Ambargo kararları evet, artıyor. Sebepleri ise herkesin malumu olduğu sebepler. Türkiye’nin dik duruşu, Türkiye’nin haklıya haklı ve haksıza ise haksız deyişi ki Dünya’da bugüne kadar çok çeşitli dönemlerde; birçok haksızlığa susmak veya Batılıların haklı dediğine haklı demek, haksız dediğine haksız demek gibi bir tavır var. “Bu böyle değildir kardeşim; haklı haklıdır, haksız haksızdır.” deyip; Batı’nın tanımı dışında gerçek resmi ortaya koyduğumuzda, bu kimilerine batıyor. Yani kalkıp alakasız bir ülkeden birinin gelip size “Suriye’den çıkın” demesi kadar abuk sabuk, ukalaca bir şey olamaz. Benim sınırımda olan bir olay var, benim canım yanıyor adam gelmiş oradan bize ahkam kesiyor. Bu kabul edilemez yani onun için Türkiye’nin duruşu doğru; bu doğru duruşu, zaman zaman geçmişte ambargo vs. tehditlerle yenmek isteyenler oldu.

Malumunuz terörle mücadele operasyonlarında bile şu kullanılmasın, bu kullanılmasın durumlarıyla karşılaştık. Bunların artık bizlere sökmeyeceğini bilmeleri lazım. Birazcık yavaşlayabiliriz ama bizim için uzun vadede çok daha iyi olur çünkü bu bağımlılık meselesinden kurtulduğumuz yani göbeğimizi kestiğimiz anda, hem özgüvenimiz artıyor hem de gerektiği ortamda daha kolay bir şekilde duruşumuzu sergileyebiliyoruz. Zaman zaman görüyoruz, ileride daha da göreceğiz ki hodri meydan dediğimizde, o efelenenlerin bir anda süngülerinin düştüğünü göreceğiz.” ifadelerine yer verilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. İyi, güzel ve doğru da, keşke yazıyı okuduktan sonra bu blade antenin nerede kullanıldığını da öğrenebilseydi okuyan. Kimbilir, belki başka fırsatta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu