Bakan AKAR’dan TBMM’de S-400 ve F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Milli Savunma Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda, S-400 ve F-35 hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan AKAR tarafından yapılan açıklamada, “S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi bizim için bir tercih değil zorunluluktur. Sistemin yani S-400’ün tedariki, deneme ve sistem kontrolleri Türkiye için NATO’dan uzaklaşmak anlamına gelmemektedir.

STM Banner

Her savunma tedarik programında deneme ve sistem kontrolleri yer almaktadır. Bu usuller tedarik programının bir parçasıdır ve tamamıyla teknik bir faaliyettir. S-400 tedarik süreci; siyasi, askeri, ekonomik ve teknolojik boyutlar dikkate alınarak takip edilmekte, sistemin kontrol ve hazırlıklarına planlandığı şekilde devam edilmektedir.

Ortağı olduğumuz F-35 Projesi ile ilgili olarak, ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız. Bu kapsamda NATO dâhil ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır.” ifadelerine yer verildi.

S-400 Atışlı Testleri

Hatırlanacağı üzere; 2017 yılında Rusya Federasyonu ile yapılan anlaşmaya binaen Türkiye, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 1 filo S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedarikinde bulunmuştu. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait S-400 bileşenleri, 5-16 Ekim 2020 tarihleri arasında Sinop’ta bir dizi atışlı test faaliyeti icra etti. Atışlı testler esnasında S-400’ün radar işlevselliği, hedef tespit ve takip yetenekleri, iletişim sisteminin kabiliyetleri ve komuta kontrol sisteminin performansı gözlendi.

Sinop’ta üç füze ateşlendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu konu beni na-mütenahi yeislere sevkediyor. Biz bu silahları sonunda kullanamayacağız. Kim ne derse desin. İddialaşmaya meraklı ne kadar çok insan var. Elbet ben de buna dahilim, hodri meydan.
    Mahcup olmamamak için bir neden bulunacak ama bize yar olmayacak bunlar. Bunlar satranç oyununu bilmeyişimizin, bir iki adım sonra ne olabileceğini görmeyişimizin faturası elbet. Gene de
    hatırlatırım o dizeleri : ” Ulusun,korkma ! Nasıl böyle bir imanı boğar, medeniyet dediğin canavar ?”
    Buyrun, ametümüzü beraberce zikredelim : “İş başa düştü, biz yapacağız,daha iyisini yapacağız,ite
    köpeğe muhtaç olmayacağız!!!!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu