SAR Radarlı ANKA-S geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SAR Radarlı ve Uydudan Kontrol yeteneğine sahip ANKA-S İnsansız Hava Araçlarının, yakın zamanda envantere gireceğini açıkladı.

Envanterdeki diğer İHA’lar, normalde 150-200km mesafeye kadar kontrol edilebiliyor. Bu mesafeyi attırmak için çeşitli noktalara antenler yerleştiriliyor ancak bu antenler, İHA’ların performanslarına zarar verebiliyor. SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgilere göre mevcut durumda 69 adet Bayraktar TB2 Taktik ve 22 adet ANKA MALE İnsansız Hava Aracı (İHA); Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı envanterinde görev alıyor. Bu 22 adet ANKA’nın 8 adeti, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Uydudan Kontrol yeteneğine sahip olan ANKA-S.  Uydudan Kontrol (SATCOM) yeteneği sayesinde kontrol çapı, muazzam derecede artış gösteriyor.

Silahlı ANKA-S

TUSAŞ, ANKA-S’ye yeni yetenekler kazandırmak için çalışmalara devam ediyor. Halihazırda CATS FLIR, SAR Radarı ve SATCOM sistemleri entegre edilmiş ANKA, üretim bandına girmiş durumda. ANKA’ya entegre edilen Sentetik Açıklıklı Radar (SAR), her türlü hava koşulunda gündüz/gece kullanılabilen ve bu sayede yağışlı ve bulutlu havalarda dahi görüntüleme ve hareketli hedef tespiti yapabilen bir radar sistemidir.

STM Banner

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu