Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den TCG ANADOLU açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi (LHD)’nde kullanılacak hava araçları ve geminin envatere giriş tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Konuk olduğu Başkent Kulisi programında konuşan Başkan DEMİR, “ANADOLU gemisi ilk tasarım olarak, üzerinden helikopter kalkıp inebilecek bir platform olarak düşünüldü ve öyle tasarlandı. Daha sonra belki F-35B olabilir mi diye bazı görüşler vardı ama F-35 ile ilgili malum durumlardan ötürü onu şu an için bir kenara koyuyoruz. Bu platformda, helikopterlerin yanında havada vurucu güç olarak ne koyabiliriz diye düşündüğümüzde; aslında çok değil dedik ve şimdiden Selçuk Bayraktar ve ekibi ile bunu konuştuk, onlar şu anda bu konuyu çalışıyorlar. Geminin güvertesinde ne tür değişiklikler yapılabilir, ne tür katapult sistemleri veya yakalama sistemleri konulabilir, İHA’lar nasıl inip kalkabilir konuları çalışılıyor.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

TCG ANADOLU’nun ne zaman hizmete gireceğine değinen DEMİR, “ANADOLU gemisinin hizmete girmesi, bu salgın sürecinde biraz yavaşladı. Biz bu yıl sonu bekliyorduk, gelecek yılın ortasına kadar sarkabilir. Salgının gidişatına bağlı olarak biz onu mümkün olan en kısa süre içerisinde hizmete almak istiyoruz. Bu arada, SİHA’ların konuşlanıp iniş/kalkış yapabilecek duruma gelmesi tabi hizmete girmesiyle eşzamanlı olmayabilir. Yapılacak tasarım değişiklikleri ve uygulamalarıyla biraz daha zaman alır ama bu planımızda. Bunun olmasıyla ilgili olarak da bence şu an teknolojik bir sorun yok.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu