Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Jet Motorlu İHA açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türkiye’nin insansız hava aracı yol haritası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Konuk olduğu Başkent Kulisi programında konuşan Başkan DEMİR, “Bu yol haritası, sürekli ve bizim bu alandaki üstünlüğümüzü hep ileriye taşıyacak bir kavramla devam etmeli. Bugün, TB2 ve ANKA’dan sonra AKINCI’yı konuşmaya başladık. AKSUNGUR gibi bir ürün sahaya verilmeye başlandı. Ondan sonra bir Savaşan İHA, Jet Motorlu İHA, Sürü İHA kavramları çalışılmaya başlanıyor. SİHA’ların değişik platformlarda kullanıma gelmeye başlandı. Kullanım kavramı konsepti olarak sahada artık uzaktan iletişim komuta ve kontrol mekanizmaları ile giderken bunların bloklanması veya kesilmesi durumunda dahi yapay zeka ile kendi etrafıyla iletişim sağlayabilecek; gerekirse üssüne geri dönebilecek, gerekirse önceden yüklenmiş görevleri kendi başına icra edebilecek kabiliyette İHA’lar gündeme gelmeye başladı ki biz İHA’yı sadece hava aracı konusunda değil insansız kara aracı, denizaltı ve denizüstü araçları alanına da yayılan bir süreç olarak devam ettirmek istiyoruz. Bu konuda devam eden çalışmalarımız var.

STM Banner

İlk hedefimiz Jet Motorlu bir insansız uçak yapmak. Bizim Milli Muharip Uçak projemiz devam ediyor çok ileriki aşamada Jet Motorlu İHA’nızın artık insansız savaş uçağının hemen hemen bir alt modeli olarak sahada olacağını görebiliriz. Ama bunlar bugünden konuşulan, sadece bizim değil aslında bu konuda çalışma yapan diğer ülkelerin de konuştuğu üzerinde çalıştığı konular. Üzerinde çalışan ürünlerin nitelikleri ve karşı tarafa ne kadar üstünlük sağlayabileceği de düşünülen bir kavram.” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu