Savunma sanayii ihracatı 1.85 milyar doları geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı. TİM tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Eylül ayı Savunma ve Havacılık Sanayii ihracatında, bir önceki döneme göre önemli ölçüde artış gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Eylül ayı Savunma ve Havacılık Sanayii ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre %33.8 artış göstererek 164.2 milyon dolar oldu. Öte yandan Türk Savunma ve Havacılık Sanayii tarafından 1 Ocak – 30 Eylül 2019 tarihleri arasından gerçekleştirilen ihracat, bir önceki yılın aynı döneminde göre %37.7 artış göstererek 1 milyar 855 milyon dolar oldu. Savunma ve Havacılık Sanayiinin, Türkiye’nin 1 Ocak – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiği toplam ihracattaki payı ise %1.5 olarak açıklandı.

STM Banner

Türk Savunma Sanayii tarafından tek kalemde gerçekleştirilen en büyük ihracat faaliyetlerinden biri olan Pakistan’a 4 adet MİLGEM Korvetinin satışıyla ilgili anlaşma, 2018 yılı içerisinde imzalanmıştı. Bu kapsamda; geçtiğimiz günlerde düzenlenen TCG KINALIADA (F-514) Korvetinin Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim töreninde, Pakistan için inşa edilecek olan ilk korvetin de sac kesim töreni icra edilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu