Savunma Sanayii İhracatı: Kasım 2023

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 2023 yılının Kasım ayı içerisinde 484.9 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Sektör, ihracat rekorunu tazeledi.

Geçen yıl ihracat rekorunu 4.4 milyar dolara çıkaran sektör, bu yıl kasım ayı itibarıyla 4.8 milyar dolar rakamına ulaştı. Böylelikle Türk savunma ve havacılık sanayii bir kez daha yıl tamamlanmadan ihracat rekoru kırdı. Sektör bu yılın 11 ayında ihracatını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30.1 artırdı.

STM Banner

Savunma ve havacılık sanayiinin son 12 aylık ihracat rakamı da 5.5 milyar doları buldu. Sektörün 2023 yılı için ihracat hedefi, 6 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Aralık ayı ile birlikte 5 milyar dolar rakamına ulaşmasına kesin gözüyle bakılan Türk savunma ve havacılık sanayiinin 2023 yılı ihracatının, 5.5 milyar dolar bandında olacağı değerlendiriliyor.

Türk savunma sanayii yıl boyunca ihracatta özellikle insansız hava araçları, zırhlı araçlar, deniz platformları, mühimmatlar, silah sistemleri gibi ürünlerle öne çıktı. İhracat yapılan ülkelerdeki varlığını güçlendiren sektör, aynı zamanda bu yıl müşterilerine yeni ülke ve müşteriler ekledi.

NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA
NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA

170 ülkeye 230’dan fazla savunma sanayii ürünü

Türkiye, yaklaşık 170 ülkeye 230’dan fazla savunma sanayii ürünü ihracatı gerçekleştiriyor. Havacılık sanayisi de dünyanın önde gelen platform üreticileri için hava aracı yapısalları, ekipman ve bakım-onarım hizmeti ihracatına imza atıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu