Savunma ve havacılık sanayii cirosu 10.8 milyar doları geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün cirosu, SaSaD’a göre 2019 yılı içerisinde tarihi seviyesine ulaştı ve 10.8 milyar ABD Doları’nı geride bıraktı.

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD), 2019 Yılı Performans Raporu’nu paylaştı. SaSaD tarafından paylaşılan rapora göre; Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün cirosu, 2019 yılında tüm zamanların rekor seviyesine ulaştı ve 10 milyar 884 milyon ABD Doları’nı geride bıraktı. Öte yandan; 2019 yılı yurt dışı satış gelirleri 3 milyar 68 milyon ABD Dolar, sipariş toplamı 10 milyar 671 milyon ABD Dolar, ithalat miktarı 3 milyar 88 milyon ABD Dolar, ürün/teknoloji geliştirme harcamaları 1 milyar 672 milyon ABD Dolar ve istihdam ise 73.711 kişi olarak açıklandı.

STM Banner

Bu tabloda; Pakistan’a yönelik MİLGEM ihracatını kapsayan PN MİLGEM Program’nın aktif hale gelmesinin, kara platformu üreticisi şirketler tarafından yapılan ihracatların ve sivil havacılık ile ilgili satışların etkili olduğu düşünülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Sayfanız gerçekten güzel,güncellemeniz hakeza. Elbet yukarıya doğru birazcık daha yer var.Gene de memnunuz. Bu konuları vatan sevgisiyle birleştiren çok kişi var ise de herhalde belli etmiyorlar.
    siyahgribeyaz.com da yazan arda mevlütoğlu tam da sizin bugünkü başlık konusunu işlemiş son yazısında. Düşündürücü. Vakti olan okusun derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu