SECANT’ın katkı verdiği bir araç daha TSK envanterinde

Roketsan-ATMACA-Banner

Gelişmiş mühendislik, tasarım ve üretim kabiliyetleri ile anahtar teslim çözümler sunan SECANT’ın katkı verdiği bir proje daha başarıyla tamamlandı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığının acil ihtiyaçları kapsamında MPG ana yükleniciliğinde başlatılan M4K 8X8 Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araç projesinde; seri üretimi tamamlanan araçlar, Ağustos ayı içerisinde son kullanıcıya teslim edilmişti.

STM Banner

Teslimatları başarıyla tamamlanan bu araçların balistik ve mayın korumalı kabin tasarımı ve görev ekipmanlarının entegrasyonu, SECANT tarafından gerçekleştirildi.

Acil ihtiyaç nedeniyle takvimi oldukça sıkışık olan projede SECANT, öncelikle aracın üst seviye balistik ve mayın korumasına sahip kabinini tamamen sıfırdan tasarladı. Proje kapsamında, SECANT tarafından geliştirilen özgün bir balistik koruma çözümü kullanıldı. SECANT, bu tip projelerde uygulanan genel yaklaşım olan kompozit çözümleri kullanmak yerine metalik esaslı bir zırh tasarımı yaptı. Kompozit zırhların, metal zırhlara göre hafiflik avantajına sahip olduğu bilinse de SECANT’ın özgün ve yenilikçi yaklaşımı sayesinde, kompozit alternatifleriyle benzer bir ağırlık hedefi tutturuldu. Bunun yanı sıra 4 kata kadar daha performanslı bir koruma çözümü ortaya konuldu.

m4k
M4K 8×8 Aracının Balistik ve Mayın Korumalı Ön Kabini

SECANT ayrıca, projenin bir başka gereksinimi olan parçacık kalkanı (spall liner) için de yoğun bir Ar-Ge çalışması yürüttü. Araç zırhının delinmesi halinde kabin içerisine yüzlerce şarapnelin saçılmasını engelleyerek insan hayatını koruyacak parçacık kalkanı, bu çalışmalar sayesinde tamamen yerli ve milli bir şekilde geliştirildi. Parçacık kalkanı hammaddesi tamamen yerli olarak tedarik edilebildiği için aynı zamanda projenin yerlilik oranına da ciddi bir katkı sunuldu.

Tasarım sürecinin ardından araç kabininin koruma seviyesinin doğrulanması maksadıyla yürütülen mayın ve el yapımı patlayıcılara dayanım testlerinin tamamı, projenin sıkışık takvimi nedeni ile kabul heyetinin nezaretinde, ilk prototip üzerinde gerçekleştirildi. Bu prototip, üst üste gerçekleştirilen testlerin hepsinden tam not alarak geçti.

SECANT Kurucusu Yılmaz Erbil, bu projedeki başarılarını şöyle özetledi: “Genç ve kararlı ekibimiz, zorlu problemleri çözmeye çok hevesliler. M4K 8X8 Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı araçta da bunu görmek mümkün. Acil ihtiyaçlar kapsamında başlatılan bu projede, takvim oldukça sıkışıktı. Kısıtlı süreye ve bu araç özelinde pek çok şeyi sıfırdan tasarlamış olmamıza rağmen göğsümüzü kabartan bir sonuç ortaya koyduk. Geliştirdiğimiz çözüm o kadar başarılı oldu ki sektörde benzer durumlarda, her bir patlama testi sırasında ayrı bir prototip kullanılmasına rağmen biz bütün patlatma testlerinde ilk prototipimizi kullandık.

Bu projede bize güvenen Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Savunma Sanayii Başkanlığına ve MPG’ye, şükranlarımızı sunmak isterim. Önümüzdeki dönemde, yeni projelerle sektöre hizmet vermeye devam edeceğiz.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İlk defa duyuyorum. Kendi deyimleri ile : ” genç ve kararlı”. Her iki sıfat da gayet olumlu. Böyle oluşumlara gereksinimiz de son derece fazla. Sıradan bir yorumcu elbet bilemez bu girişimin gelecek vaad edip etmeyeceğini. Bunun için de yeterince işinin ehli üst kuruluşlar var ki karar da onların. Elbet son kullanıcının ne diyeceği ,işine yarayıp yaramayacağını yazmaya bile gerek yok. Cevap olumlu ise önlerini açmak, her türlü desteği vermek de şart.Haydi, hoş geldiniz,kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu