“SİPER’den önce 100 kilometre menzilli hava savunma füzesi”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nden önce 100 kilometre menzilli yeni bir hava savunma füzesinin geliştirildiğini açıkladı.

Prof. Dr. İsmail DEMİR, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin sorularını yanıtladı. Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin hava savunma projeleriyle ilgili de önemli açıklamalara yer verildi.

STM Banner

Prof. Dr. İsmail DEMİR’in açıklamaları:

Hava Savunmadaki Mevcut Projeler

“Kamuoyunun SİPER beklentisini anlıyoruz. Ancak, ona giden yolda bazı adımlar var. Hava savunma katmanlı bir yapıdır. SİPER sistemi kendi bir menzil ve önleme kabiliyeti var, ancak o kabiliyette bir sistemi kurduğunuzda bile hiç ummadığınız yerden çok fazla saldırı alıp zarar görebilirsiniz. Ki son zamanlarda dünyada özellikle muhtelif büyüklük, ebat, çap ve sayıda dron ve İHA saldırılarının çok daha etkili olduğu görülmeye başlandı. Onun için katmanlı yapının unsurlarını tek tek devreye almak durumundasınız. Üç sene önce yerli olarak hemen hiç bir savunma sistemimiz yokken, önce alt katman olarak Korkut devreye girdi.

Geçen yıl hem omuzdan hem araçtan atılan 4 kilometre irtifa ve 8 kilometre menzile kadar etkili Roketsan Sungur’u hizmete aldık. Akabinde irtifa ve menzilini artırarak Hisar-A+ diye adlandırdığımız sistem devreye girdi. Geçtiğimiz günlerde bu sistemin otonom konfigürasyonunun atışını yaptık. Yani insan müdahalesi olmadan sistem gelen tehdidi görüyor, harekete geçiyor ve vuruyor, bu da önemli bir kabiliyet. Onun üzerine Hisar O+’yı geliştirdik. Bunda da 10 kilometrenin üzerinde bir irtifa, 25 kilometre civarında bir menzile ulaşacağız.

hisar

“100km menzilli ve 20 kilometre irtifa sınırına sahip yeni hava savunma füzesi”

Ondan sonra yüksek irtifa hava savunma sistemimiz SİPER’den önce, bir ara ürün beklentimiz var. 100 kilometreye kadar etkili menzil ve 20 kilometrenin üzerinde bir irtifa ile gündeme gelecek. Ondan sonra da SİPER gelecek. Yani bu basamakları teker teker çıktığımız bir yoluculuk. Sistemin parametreleri birbirinin üzerine koyarak gidiyor, birinden öğrendiğinizi diğerinde uyguluyorsunuz. O açıdan da bu kademelendirmeye dikkat çekmek istedim. İnşallah SİPER’i de 2023 bitmeden devreye alırız diyoruz.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN SİPER Hava Savunma Sistemi için üretime başladı


 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu sistemi de SİPER olarak adlandırsınlar. Menzil/irtifa arttıkça isim değişikliği yapılır. Aster 15/30 ve s200/300/400/500 gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu