Skyborg’un temeli Loyal Wingman olacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Boeing, ABD Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilecek Skyborg İnsansız Savaş Uçağı’nın prototipi için Avustralya’da geliştirilen Loyal Wingman İHA’yı yemel alacak.

Boeing’in bir yöneticisi tarafından Salı günü yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilecek Skyborg insansız savaş uçağının prototipinin temeli olarak Avustralya’da geliştirilen Loyal Wingman insansız savaş uçağını temel alacağı belirtildi.

STM Banner

Loyal Wingman ilk uçuşunu, Cumartesi günü Güney Avustralya’daki bir yer kontrol istasyonundan izleyen Boeing test pilotunun gözetiminde gerçekleştirildi.

Boeing’in Loyal Wingman’ı 11,6 metre uzunluğunda, 2.000 deniz mili (3.704 km) menzile sahip ve çeşitli faydalı yüklerle donatılabilen bir tasarıma sahiptir. Uçak ayrıca mühimmat taşıyabilmekte ve daha pahalı insanlı savaş jetlerini korumaya yardımcı olmak için bir kalkan görevi görebilmekte.

ABD Hava Kuvvetleri, Aralık ayında Boeing, General Atomics Aeronautical Systems ve Kratos Defense and Security Solutions’a insanlı jetlerle takım olabilecek insansız hava aracı prototipleri üretmek için milyonlarca dolarlık sözleşmeler vermişti.

Loyal Wingman, Boeing, Loyal Wingman UCAV, Boeing Loyal Wingman, RAAF Loyal Wigman

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kaynaklarını en üst düzeye çıkarmak için daha ucuz ve daha güvenli yollar arken, savunma şirketleri otonom teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapıyor.

İngiltere Ocak ayında Spirit Aero Systems’in Belfast birimiyle benzer bir insansız uçağın önümüzdeki üç yıl içinde deneme uçuşu yapması için 30 milyon GBP tutarında (42 milyon Dolar) sözleşme imzaladı.

Boeing, 16 adede kadar Loyal Wingman jetinin görevler için insanlı bir uçakla birlikte kullanılabileceğini açıkladı.

Selçuk Bayraktar’dan MİUS açıklaması


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu