İbrahim Kalın’dan S-400 ve Girit formülü açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400 Hava Savunma Sistemi ve Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR tarafından dile getirilen ‘Girit Formülü’ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sabah’a açıklamalarda bulunan Kalın, daha önce Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR tarafından dile getirilen S-400’lerle ilgili Girit formülü hakkında şunları söyledi: “Öyle bir formül gündemimizde yok. Farklı yorumlar yapılsa da aslında Sayın Bakanımız böyle bir şeyi kastetmedi. Bu konu biraz çarpıtıldı. Biz S-400 meselesinde kararımızı bir günde vermedik. Bu bir sürecin sonucunda ortaya çıkmış bir karardır. Sayın Cumhurbaşkanımız, savunma sanayii ile ilgili toplantılarda bu konuyu derinlemesine ele aldı. Uzun yıllar boyunca Patriot savunma sisteminin Türkiye’ye alınması için çok ciddi bir çaba sarf etti. Maalesef Amerikan tarafı bizi tatmin edici, bizim kabul edebileceğimiz bir teklifle gelmedi. Bunun neticesinde Türkiye alternatifsiz olmadığını da göstererek S400’leri aldı. Bu karardan geri adım atmak söz konusu değil.”

STM Banner

Bakan AKAR’ın açıklamaları

Geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı AKAR, Yunanistan’ın Girit Adası’nda bulundurduğu Rus yapımı S-300 hava savunma sistemlerini örnek vermiş ve Varşova Paktı üyesi olup sonradan NATO’ya katılan birçok Avrupa ülkesinde hala Sovyet döneminden kalma silah sistemlerinin olduğunu vurgulamıştı.

s-400 son durum, s-400 son dakika, s-400 entegrasyon, s-400 kuruldu mu, s-400 ne zaman aktif hale gelecek

AKAR, “Bu silahlar da pekala NATO içinde sistemde tutuluyor. Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, biz de bunu müzakereye açacağız.” ifadelerinde bulunmuştu.

Pentagon’dan ‘enteresan’ S-400 açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu