Türkiye’den Somali’ye KİRPİ teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti tarafından Somali Milli Ordusu (SNA)’na hibe edilen 12 adet KİRPİ Mayına ve Pusuya Korumalı Araç (MRAP), geçtiğimiz saatlerde teslim edildi.

Edinilen bilgiye göre; Türkiye Cumhuriyeti, Somali Federal Cumhuriyeti ile imzalamış olduğu Askeri Mali İş Birliği Anlaşması’na binaen Somali Milli Ordusu (SNA)’na 12 adet BMC KİRPİ Mayına ve Pusuya Korumalı Araç (MRAP) hibe etti. Hibe edilen araçlar, deniz yolu ile Somali’ye ulaştırıldı ve geçtiğimiz saatlerde düzenlenen tören ile Somali Milli Ordusu’na teslim edildi.

STM Banner

Araçların teslimatı sebebi ile düzenlenen törene; Somali Türk Görev Kuvveti (STGK) Komutanlığı’nda görevli Türk askerleri, Türkiye’nin Somali Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, Somalili yetkililer ve Somali Milli Ordusu mensubu askerler katıldı.

Edinilen bilgiye göre; BMC KİRPİ MRAP, şu ana kadar Somali Milli Ordusu envanterine giren ilk “tamamıyla zırhlı araç” oldu.

SNA’ya bağlı özel bir askeri birim olan “KARTAL” tarafından kullanılacak askeri araçların teslimi ile ilgili bir konuşma yapan Somalili Komutan, “Bugün dost ve kardeş ülkemiz Türkiye’den bu son modern zırhlı personel taşıyıcılarını almak için buradayız ve onlara ordumuza ve ülkemize verdikleri destek için teşekkür ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Türk savunma sanayii firmalarından BMC Otomotiv tarafından üretilen KİRPİ/KİRPİ-II Mayına ve Pusuya Korumalı Araçlar, Türkiye ile birçok ülkenin güvenlik birimi tarafından aktif olarak kullanılıyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk güvenlik birimlerine, şu ana kadar yaklaşık 2000 adet KİRPİ/KİRPİ-II teslim edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu