Türk SİHA’larına bir övgü de İngiltere’den

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz basını, Türkiye’nin insansız hava gücünden övgüyle bahsetti. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Telegraph, Türk yapımı insansız hava aracı Bayraktar TB2’ye dikkat çekti. Dağlık Karabağ’da elde edilen başarının arkasında, Türk SİHA’larının olduğunu yazdı.

Türk İHA ve SİHA’larının başarılarından söz eden yabancı medya kuruluşları arasına İngiliz The Telegraph gazetesi de katıldı. Telegraph, Türk SİHA’ları ile muharebe sahasında hızlı başarı elde edildiğini belirtti. Dünyada değişen çatışma koşullarını ele alan savunma editörü Con Coughlin, yazısında örnek olarak yakın tarihte Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaları gösterdi. İngiliz ordusunun da modernizasyona gerek duyduğunu ifade etti.

STM Banner

Coughlin, “Azerbaycanlılar, Ermeni mevzilerinin üstesinden gelmek için birlik göndermek yerine Türk Bayraktar uçaklarını kullanarak hedeflerine ulaştı” sözleriyle Türkiye’yi örnek gösterdi. Coughlin, Türk İHA ve SİHA’larının yüzlerce zırhlı aracı ve hava savunma sistemini yok ettiğini vurguladı.

Azerbaycan Ordusuna ait Bayraktar TB-2

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne ait Bayraktar TB2 tipi SİHA’lar, Karabağ’daki muharebe esnasında 1.9 milyar ABD Doları’ndan fazla değere sahip Ermeni Ordusu’na ait teçhizatı imha etmişti.

TRT Haber’e göre; İngiliz gazeteci, Türk hava gücünün Azerbaycan’daki başarısının yanı sıra Libya’daki başarısını da ele aldı. SİHA’ların, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek amacıyla kullanıldığını belirtti. Coughlin, yazıda ayrıca İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın önceden yaptığı bir açıklamaya da yer vererek ifadelerini destekledi.

İngiliz bakanın Türk SİHA’larının Azerbaycan’daki başarısından çok etkilendiği, bunun üzerine orduda SİHA programının geliştirilmesi talebinde bulunduğu ifade edildi.

Önerilen İçerik: İngiliz Savunma Bakanı’ndan Bayraktar TB2 açıklaması


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Burda Anka ya haksızlık yapıldığını düşünüyorum.Sonuçta Anka daha stratejik bir Siha.Bayraktar ön plana çıkartıldı.Burada yabancı ihalardan farkı yaratan esas kullanılan mühimmatların kaliteli oluşundandır.Yerli mühimmatlar firmalarımızı prestijli hale getirdi.Sürekli Bayraktar reklamı bana garip geliyor.Dediğim gibi Anka daha kaliteli bir platform.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu