STM World Drone Cup’ın şampiyonları belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Yenilikçi çözümleriyle savunma sektörüne yön veren STM’nin Teknofest İstanbul kapsamında yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup’ta dünyadan 64 pilot kıyasıya mücadele etti. Beş günün sonunda tamamlanan yarışlarda ilk üç sıraya yerleşen pilotlar Danimarka’dan Dane Grace, İspanya’dan Marc Espuna ve Alex Zamora oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde kritik teknolojiler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. düzenlediği yarışmalar, eğitimler ve projelerle genç ve dinamik vizyonunu sektörün geleceği için somut katkılara dönüştürüyor. 17-22 Eylül’de gerçekleşen Teknofest İstanbul’da ilkokuldan üniversiteye kadar her yaştan öğrenciyle buluşan STM, yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup ile dünyanın en iyi dron pilotlarının mücadelesine de destek oldu.

STM Banner

En iyiler İstanbul’da!

World Drone Cup’ta İtalya’dan Japonya’ya, Kolombiya’dan Avustralya’ya kadar 37 ülkeden 64 pilot yarıştı. Türkiye’yi yarışlarda milli takımdan Batu Erilkun (11), Atakan Mercimek (13), Özgürcan Özçelik (34) ile Cem Kösel (43) ve Erdem Üstüner (30) olmak üzere beş pilot temsil etti. World Drone Cup, ilk iki gün yarışmacıların parkuru tanıması için yapılan deneme sürüşleriyle başladı. Eleme turlarının sonunda 32 pilot finale çıkmaya hak kazandı. Heyecanlı ve çekişmeli geçen final gününde birinciliği Danimarka’dan Dane Grace üstlenerek 30.000 TL’lik ödülün sahibi oldu. İspanya’dan katılan Marc Espuna ikinci olurken üçüncü sıraya aynı ülkeden Alex Zamora yerleşti. İkinci ve üçüncü olan pilotlar sırasıyla 20.000 TL ve 10.000 TL ödül kazandılar.

Dünyanın en iyi dron pilotlarını İstanbul’a getiren World Drone Cup, 22 Eylül Pazar günü düzenlenen kupa töreniyle sona erdi. Özel yarışlar ve hava şovlarıyla renklenen final gününde hem yarışanlar hem de ziyaretçiler keyifli anlar yaşadı.

Teknofest’in en heyecanlı yarışı

World Drone Cup kupa töreninde kazanan pilotlara ödüllerini takdim eden STM Genel Müdürü Murat İkinci, World Drone Cup gibi uluslararası bir organizasyonun yürütücülüğünü üstlenmekten dolayı gururlu olduklarını belirtti. Tüm yarışmacılara ve kazanan pilotlara tebriklerini dile getiren İkinci; “World Drone Cup ile festivalin en heyecanlı yarışlarından birine destek olduk.  Dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen en yetenekli pilotlar kıyasıya yarışırken, dron teknolojilerine ilgi duyan gençlerimize de ilham kaynağı oldular. Bundan sonra da STM olarak teknoloji konusunda geleceğimiz için yatırım yapmaya, gençlerin hayallerine olduğu kadar eğitimlerine de katkı sağlayacak girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Teknofest İstanbul’da yer alarak çocuklar ve gençlerle buluşmanın STM için oldukça önemli olduğunun altını çizen İkinci; “Şirket olarak sahip olduğumuz dinamik yapıyı her fırsatta hem kendimizi hem de sektörümüzü ileri taşımak üzere kullanıyoruz. Sektöre sunduğumuz katkıyı ise ürettiğimiz projelerle sınırlı tutmuyor, bilgi ve mühendislik birikimimizi paylaşmak üzere gençlere ulaşmayı çok önemsiyoruz. Özellikle otonom dron sistemleri, uydu teknolojileri ve havacılık ürünleri gibi konulara ciddi yatırımlar yaptığımız bu dönemde, Teknofest İstanbul’da yer alarak her yaştan öğrenciyle doğrudan iletişim kurabilmek bizim için oldukça önemliydi. Hem sergilediğimiz proje ve ürünlerimiz hem de simülasyon ve oyun alanlarımız ile teknolojiye ilgi duyan gençlerimizin zihinlerinde yeni ufuklar açarak oldukça verimli bir festival geçirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Geleceğin pilotları için dijital turnuva!

Teknofest’te genç ve dinamik vizyonuyla piste çıkan STM, yerli ve milli projelerini gençlere aktarma fırsatı yakalarken, World Drone Cup’ın birebir simülasyon oyunuyla yarışma heyecanını standına da taşıdı. STM’nin festival için özel olarak hazırladığı oyun, öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. 10’ar kişilik takımlar halinde gerçekleşen yarışlar Teknofest boyunca devam etti. Dijital platformda yarışan öğrenciler, dron kullanmayı deneyimlerken birinciler sürpriz hediyeler kazandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu