Sudan Rusya’ya yönelik Deniz Üssü kararını askıya aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Sudan’ın, Rusya’ya Kızıldeniz limanında deniz lojistik üssü verme planlarını askıya aldığı belirtildi.

Rusya; Aralık 2020’de nükleer enerjili savaş gemileri ve Port Sudan’daki 300 kadar askeri personel için lojistik limanı inşa etmek üzere, Sudan ile 25 yıllık bir anlaşma imzalandığını duyurmuştu. Bu liman, Rusya’nın Afrika’daki ilk deniz üssü ve Suriye’nin Tartus şehrindeki üsten sonra yabancı topraklardaki ikinci deniz üssü olacaktı.

STM Banner

Ancak Dubai merkezli Al Arabiya yayın kuruluşuna göre; Sudan, “Moskova’nın eski rejimle imzaladığı” deniz üssü anlaşmasını askıya aldı. Interfax ise Bloomberg’e dayandırdığı haberinde, Sudan’ın Kızıldeniz’deki Rus askeri konuşlandırmasını da durdurduğunu belirtti.

Uzun süredir devlet başkanı olan Ömer Beşir’in Nisan 2019’da darbe ile devrilmesinden bu yana Sudan’ın başında, sivil çoğunluklu bir hükümet bulunuyor. ABD, Sudan’ın İsrail ile ilişkileri normalleştirmeyi kabul etmesinin ardından Sudan’ı Aralık ayında “terörizme destek veren devletler” listesinden çıkarmıştı.

Rus Donanmasından emekli bir amiralin Interfax’a verdiği demeçte, Sudan’ın Rusya ile olan anlaşmasını “ABD’nin baskısıyla” askıya aldığını düşündüğünü belirtti.

Proje-995A-Denizalti-Rusya.

Rusya’dan Yalanlama

Rusya’nın Hartum Büyükelçiliği ise Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Sudan tarafından herhangi bir resmi bildirim almadığını” söyleyerek haberleri yalanladı.

Rusya’nın Hartum Büyükelçiliği: “Bu anlaşma ancak her iki taraf da onayladıktan sonra yürürlüğe girecektir. Henüz gerçekleşmediği için, yapılan tüm açıklamalar yanlıştır ve geleneksel bağlardan gelen dostane Rus-Sudan ilişkilerine zarar vermeyi amaçlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Rusya, son yıllarda yeraltı kaynakları bakımından zengin kıtada madencilik hakları karşılığında yaptığı yatırımlar ve askeri yardımlarla Afrika’daki Sovyet dönemi stratejik nüfuzunu geri kazanmayı amaçlamakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: Başkan DEMİR’den F-35 ile ilgili son durum açıklaması


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu