Merkezi / Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojileri Geliştirilmesi SAGA çağrısı yapıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Merkezi/Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojileri Geliştirilmesi konularında Savunma Sanayii Ar-Ge Geniş Alan (SAGA) Çağrısı’na çıkıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Sürü Zekâsı Teknolojileri OTAĞ çalışmaları sonrasında, Merkezi/Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojileri Geliştirilmesi konularında Savunma Sanayii Ar-Ge Geniş Alan (SAGA) Çağrısı’na çıkılmasına karar verildi.

STM Banner

Merkezi/Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojileri Geliştirilmesi SAGA Çağrısı kapsamında çalışılması hedeflenen alanlar aşağıda listelenmektedir.

  • Merkezi/Dağıtık Karar Verme
  • Merkezi/Dağıtık Görev Paylaşımı
  • Dinamik Gelişen Davranışlar için Sürü Formasyonları ve Modelleri
  • Uzlaşma Yöntemleri ve Stratejileri
  • Merkezi/Dağıtık Sürü Algoritmaları Test ve Doğrulama Yöntemleri

Amaç

İşbu SAGA ile Merkezi/Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojileri alanında, başvuru sahiplerinin konu ile ilgili yeteneklerinin, yetkinliklerinin, fikirlerinin ve Ar-Ge proje önerilerinin değerlendirilerek konuya yönelik başlatılacak projelerin ve proje modellerinin belirlenmesi hedeflenmektedir

 

Sürü-İHA

Kapsam

Sürü Zekası OTAĞ çerçevesinde yürütülen çalışmalar neticesinde belirlenen öncelikli konuları içeren Merkezi/Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojileri Geliştirilmesi isimli SAGA ile milli yeteneklerin ve ihtiyaçların belirlenerek, kritikliği bulunan ve ihtiyaçlara yönelik çevik çözümlerin üretilebileceği teknolojilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Teknoloji Konuları

Merkezi/Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojileri Geliştirilmesi Geniş Alan Çağrısı kapsamında sunulacak Ar-Ge proje önerilerinin teknoloji konuları aşağıdadır.

1. Merkezi/Dağıtık Karar Verme
2. Merkezi/Dağıtık Görev Paylaşımı
3. Dinamik Gelişen Davranışlar için Sürü Formasyonları ve Modelleri
4. Uzlaşma Yöntemleri ve Stratejileri
5. Merkezi/Dağıtık Sürü Algoritmaları Test ve Doğrulama Yöntemleri

ULAQ-SİDA

Uygulama Alanları

1. İnsansız Hava Araçları,
2. İnsansız Kara Araçları,
3. İnsansız Deniz Araçları,
4. Homojen ve Heterojen İnsansız Sürü Sistemleri,
5. Dağıtık Sensör Sistemleri,

SAGA’ya cevaplar; SSB Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Portalı’na (arge.ssb.gov.tr) üye olunarak erişilebilecek olan “Çevrimiçi SAGA Başvuru Formu” doldurmak suretiyle verilecektir. Başvurunun işleme alınması için SSB Ar- Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı’na hitaben yazılmış, proje önerisinin adını içeren, firma/kurum/kuruluş adına yetkili kişinin imza ve kaşesinin yer aldığı dilekçenin hazırlanıp, taranarak başvuru esnasında “Doküman Ekle” adımında başvuruya eklenecek dosyalarla birlikte en geç 17/05/2021 tarihine kadar yüklenmesi gerekmektedir.

SAGA’ya başvurmak için buraya tıklayınız…

ÖNERİLEN İÇERİK: Sürü Haberleşme Teknolojileri Geliştirilmesi SAGA Çağrısı yapıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu