Meteksan Savunma 15. Yılını Kutluyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yerli, milli, özgün ve ileri teknoloji çözümler geliştirerek, savunma sanayiinin en büyük özel sektör firmalarından biri haline gelen ve geliştirdiği çözümleri yurtdışına da ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlayan Meteksan Savunma, 15. yılını tamamlamanın gururunu yaşıyor.

20 Nisan 2006 tarihinde kurulan Meteksan Savunma, Türkiye’nin Teknoloji Geliştirme Merkezi hedefi ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerine yerli ve milli, özgün tasarım ürün ve alt sistemler geliştiriyor. Meteksan Savunma’nın ürettiği ileri teknoloji sistem ve alt sistemler; bir tarafta komuta kontrol, haberleşme, keşif gözetleme ve istihbarat maksatlı olarak kullanılırken, diğer yandan su üstü ve su altı platformlar, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri başta olmak üzere birçok platformda başarı ile yer alıyor.

STM Banner

Kurulduğu günden itibaren 15 yıl içerisinde yurt içinde ve yurt dışında 100’ün üzerinde projeyi başarı ile teslim eden Meteksan Savunma, geliştirdiği ürünleri Avrupa’dan Asya’ya, Uzakdoğu’dan Ortadoğu’ya çeşitli dost ve müttefik ülkelere de ihraç ediyor. Gelirinin önemli bir kısmını ihracat başarılarından elde eden Meteksan Savunma, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayii ihracatı hedeflerine önemli katkılar sunuyor.

Bilkent Holding Grup Şirketi olarak Meteksan Savunma’nın elde ettiği tüm kaynaklar, Bilkent Üniversitesi’nin dünyanın önde gelen eğitim kurumları arasında yer alma hedefine katkıda bulunma misyonuyla Bilkent Üniversitesi’ne aktarılıyor.

Meteksan Savunma, COVID-19, Korona Virüs, savunma sanayi, savunma sanayi korona virüs

Meteksan Savunma’nın 15. yılı dolayısıyla bir açıklama yapan Genel Müdür Selçuk Kerem Alparslan şunları belirtti; “Kurulduğumuz günden bugüne hem yurt içinde hem de yurt dışında düzenli olarak büyümemizi sürdürdük. Savunma sanayiinde yurt içinde üzerinde çalışılmamış özel ve zorlu konulara yöneldik; yurt dışında da rekabet etmeyi temel ilke edindik. Savunma teknolojilerinin sivil iz düşümleriyle yeni açılımlar yaratmayı hedef aldık. Geldiğimiz noktada tüm paydaşların güven duyduğu, yenilikçi, dinamik bir milli teknoloji şirketi olarak, ülkemizin 2023 ve sonrası için koyduğu hedeflere ulaşması arzusuyla çalışmalarımızda emin adımlarla ilerliyoruz. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin son teknoloji, özgün ve bağımsız ürünlere sahip olması için çıktığımız bu yolda bilimin ışığında çalışmaya büyük bir azim ve gayretle devam edeceğiz.”

Defence-and-Security-Meteksan

Milli Çözümler

Radar sistemleri, çevre gözetleme sistemleri, lazer ve elektro-optik sistemler, haberleşme sistemleri, su altı akustik sistemler ve platform simülatörleri olmak üzere 6 ana alanda faaliyet gösteren Meteksan Savunma, Türkiye’nin birçok kritik projesinde görev alıyor. Şirketin geliştirdiği 30’un üzerinde ürünün arasında MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı, MİLSAR İHA SAR/MTI Radarı, Radar Altimetreler, Mehmetçiğin gözü ve kulağı niteliğindeki Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı, KAPAN Dron Savunma Sistemi, Füze Sistemlerinin Veri Bağları, KEMENT Taktik Veri Bağı Sistemi, AKSON C-Bant İHA Veri Bağı, AGNOSIS Karıştırma ve Aldatmaya Dayanımlı Küresel Konumlama Sistemi, HETS Helikopter Engel Tespit Sistemi, YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Denizaltı Sonarları ve Eğitim Simülatörleri yer alıyor. Ayrıca Meteksan Savunma, Ares Tersanesi ile birlikte son günlerin en fazla ilgi gören savunma sanayii ürünlerinden ULAQ İnsansız Deniz Araçları’nın da yapımını sürdürüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Sürü Haberleşme Teknolojileri Geliştirilmesi SAGA Çağrısı yapıldı


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu