Suudi Arabistan’dan 3000 adet GBU-39 siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a yönelik 3000 adet GBU-39 Small Diameter Bomb I (SDB I) Mühimmatı ile ilgili olası bir yabancı askeri satışı onayladı.

Edinilen bilgiye göre; Suudi Arabistan Krallığı, ABD’den üç bin adet GBU-39 SDB I mühimmat satın alma talebinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan teklif kapsamında Suudi Arabistan, toplan tahmini 290 milyon ABD Doları bedel ile bombalara ek olarak lojistik ve teknik destek de alacak.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Orta Doğu’da siyasi istikrar ve ekonomik büyüme için önemli bir güç olmaya devam eden dost bir ülkenin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD dış politikasını ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.

Önerilen satış, Suudi Arabistan’ın uzun menzilli, hassas havadan karaya mühimmat stoklarını artırarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini geliştirecek. SDB I’in boyutu ve isabetliliği, daha az çevre hasarı ile hassas vuruş imkanı sağlar. Olası satış, ABD ve Suudi Arabistan arasındaki birlikte çalışabilirliği daha da güçlendirecek.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Nasıldı o halk deyişi ? “Jölesi çok gelen berber kendi saçına sürermiş” eğer doğru hatırlıyorsam.
    Senelerden beri açlık ve sefalet çektirdikleri komşularına gökten ölüm yağdırıyorlar. Bu yeni alım da aynı amaca yönelik elbet. Yok, öyle değil, deniz ötesi komşumuza diyorlarsa, ne işlerine yarayabilecek
    ki ? Makarios suratlının kırdığı cevizlerin kırkı aştığını düşünen varsa yanılıyor. Hele bekleyin biraz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu